10 yıllık gönül

10-yillik-gonul

Bugün 10 yıldır TEGV’de gönüllü olan Yalçın Pısıl Abimle röportaj yaptım. Çok eğlenmeyi, gezmeyi, araştırmayı seven bir abiye benziyordu… Biyolog olan Yalçın Abi’ye hayatıyla ilgili sorular sordum.

Ne iş yapıyorsunuz?

1979’da doğdum. Samsunluyum. İlk, orta ve yüksek öğrenimimi Samsun’da tamamladım. Üniversitede biyoloji okudum, biyologum. Önce kısa bir süre mikrobiyoloji laboratuarında çalıştım. Onun yanı sıra uluslararası firmalarda çalıştım. Muğla, Kastamonu ve Samsun’da ilaç tanıtımı ve sunumlar yaparak ilaç tanıttım, hastaların nasıl fayda göreceğini anlattım. Şimdi kendi medikal firmamı kurdum. Aynı zamanda biyoloji alanında aşı üretmeye çalışıyorum. Yurt dışı organizasyonlarda bulunuyorum. Yurt dışına çıkma ihtimalim var, oralarda da aşı çalışmalarını yürüteceğim.

Küçükken hangi okula gittiniz?

Gülsüm Sami Kefeli İlköğretim Okulu’na gittim.

TEGV’de ne zaman gönüllü oldunuz?

2004 yılında TEGV gönüllüsü oldum. 10 sene oldu. Yüksek lisans programına kaydolmuştum, öğretmen olmak istiyordum. “Bir çocuk değişir, Türkiye değişir” ilanını gördüm. Bu yazı çok hoşuma gitti ve neden ben gönüllü olmayayım neden bilgilerimi çocuklarla paylaşmayayım diye kendime sordum ve böylece gönüllü oldum.

Kaç dil biliyorsunuz?

İleri seviyede İngilizce, iki sene önce Çince öğrenmiştim. Bir de Japonca biliyorum.

Hangi ülkelere gittiniz?

Fransa, Rusya, Japonya ve Gürcistan.

Japonya’ya ne zaman gittiniz?

Medikal firmam olduğu için her sene gidiyorum.

Bize biraz Japonca konuşur musunuz?

Anata taçiva kireydes. “Hepiniz çok güzelsiniz” dedim.