İlahi Leonardo

LEONARDO DA VINCI HAKKINDA BİLMEDİĞİMİZ 10 ŞEY

1. Caterina ve Ser Piero’nun aşk evliliği ile dünyaya gelmiştir. Leonardo okula gitmemiş, yunanca ve latince öğrenmemiştir, çünkü evde eğitim almıştır.

2. Başarılı bir müzisyendi. Lir çalgısı ile oldukça başarılıydı. Hatta Milan Sarayı’na tanıtıldığında bir ressam ya da mucit değil, bir müzisyendi.

3. Dünyaca ünlü ve sır dolu Mona Lisa tablosu hakkında, ressamın kendini çizdiği yönündeki görüşler ortaya atılmıştır.

4. Leonardo geride kendine ait hiçbir resim bırakmamıştır.

5. Mona Lisa ile ilgili yapılan araştırmalar Mona Lisa’nın yüzde 83 mutlu, yüzde 9 nefret dolu, yüzde 6 korkulu ve yüzde 2 kızgın olduğunu ortaya çıkarmıştır.

6. Gökyüzünün neden mavi olduğunu ilk açıklayan Leonardo da Vinci olmuştur. Sebebi ise fizik ile açıklanan havanın ışığı dağıtma biçimidir.

7. Yazı yazmada iki elini de kullanabilen Leonardo aynı zamanda disleksi hastasıydı.

Bir eliyle geriye doğru yazarken diğer eliyle ileri doğru yazabiliyordu. Bu durum başkalarının okumasını güçleştiriyordu zaten Leonardo da bunu istiyordu.

8. Louvre Müzesi Leonardo da Vinci’nin en önemli eserini sergilemek için 5.5 milyon dolar ödedi ve tablo şu an camekanlı bir şekilde ziyaretçilere sunuluyor.

9. Zırhlı bir araç, tırpanlı bir savaş aracı, kazık aracı, dönen vinç, çıkrık, lagün tarağı, uçan gibi tasarımların fikir babası olan Leonardo, yaratıcılıkta sınır tanımayan bir dahi idi.

10. Aralık 2000’de gökyüzü dalgıcı Adrian Nicholas, Leonardo’nun tasarımlarından olan paraşütü kullanarak Güney Afrika’ya indi.