Müzik dolu bir hayat

muzik-dolu-bir-hayatKültür Turizm Bakanlığı Samsun Devlet Klasik Korosu’nun başarılı sanatçısı Pelin Başar 13 yaşında tanıştığı Ney’i ve müzik yolculuğunu anlattı…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Devlet Klasik Korosu’nda yer almadan önce neler yapmaktaydınız ve müzik ile ne zaman tanıştınız?

Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na girmeden önce İstanbul’da yaşıyordum. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı bitirdim. Ney ile ve müzikle 13 yaşında tanıştım. İlkokuldan hemen sonra, ortaokula başladığımda konservatuar sınavlarına girdim ve sınavları kazanarak konservatuar öğrencisi oldum. Böylece 13 yaşımda, hocalar fiziksel özelliklerime bakarak Ney üfleyebileceğim kararına vardılar ve bunu tavsiye ettiler. Ben de severek çalıyorum.

Hedeflediğiniz yerde misiniz? Yoksa farklı alanda kariyer yapmak ister miydiniz?

Ney üflemek benim için farklı bir yaşam tercihi diyebilirim. Sadece daha farklı gruplarla çalışmak, daha iyi müzik yapan müzisyenlerle çalışmak ve üretmek isterdim. Onun
dışında kariyerimde hedeflediğim yerdeyim.

Çalgı olarak Ney’i tercih edişiniz sevgiden mi kaynaklanıyor?Bu tercihinizde ailenizin etkisi oldu mu?

Ailem benim müziğe olan yatkınlığımı keşfetti, benim televizyonda duyduğum sesi tekrar edişimden müzik kulağına sahip olduğumu anladılar. Gerçekten yetenekli olup olmadığımı hocalara danıştık ve sınavlara girmem gerektiğini ve kazanacağımı söylediler.

Sahneye ilk çıktığınızdaki heyecan ve duygularınızı bizimle paylaşır mısınız ?

Aslında sahneye ilk çıktığımda değil de çıkmadan önceki heyecanımı anlatabilirim. Daha öğrenciyken, sahnede izlediğim performanslara çok özenirdim, ben de bir gün orda olmayı hayal ederdim. Onları izlerken ben sanki sahneye çıkmış gibi heyecanlanırdım. Sahneye ilk çıktığımda büyük bir heyecan vardı ama güzel bir performans sergiledim.

Zor bir çalgı aleti mi? Gerek teknik gerek felsefi olarak soruyorum?

Bütün enstrümanlar zor ama Ney ile ilk başta ses çıkarmanız çok zor oluyor. Kadınların erkeklere göre diyafram yapıları daha az gelişmiş olduğu için kadınlar için daha zor bir çalgı aleti diyebilirim.