Bilimsel Kalem

Hepimiz deney yapmayı çok severiz. Yeni bir şeyler tasarlamak veya var olanı gözlemlemek bizim için harika deneyimlerdir. Haydi gelin bu hafta sonu ailece deneyler yapıp hem eğlenelim hem öğrenelim.

BALONCUK YILAN
serpiente-colores-burbujas
Malzemeler: Boş plastik şişe, çorap veya el havlusu, sıvı bulaşık deterjanı, su, paket lastiği veya toka.
Çorap ya da el havlusunu alt tarafı kesilmiş plastik şişenin altına sabitleyin. Bu işlem için  paket lastiği ya da toka kullanabilirsiniz. Sonra bir kasede sıvı bulaşık deterjanı ve su karışımı hazırlayıp çorabınızı/havlunuzu buna daldırın. İşte bu kadar! Eğer kullandığınız çorabınızın  üzerine biraz boya koyarsanız rengarenk balonlarınız olur. Sıvı sabun su ile karıştığı an çıkan köpükler, çorabın incecik delikleri arasından kabarcıklar çıkartarak çıkar. Üzerine döktüğünüz renkli boyalar köpükle karıştıkça gökkuşağı renkler çıkar ve hava ile uzayan bir yılan haline dönüşür.

YANMAZ BALON

yanmayan-balonMalzemeler: 2 adet balon, 1 adet mum, kibrit, su
İlk olarak balonu havayla doldurup yanan bir mumun üstüne tutun. Burada göreceksiniz ki balon mumun ateşine fazla dayanamadan patlayacaktır. 2. balonu ise suyla doldurup aynı şekilde, mumun üstünde tutun. Bu kez balonun ısıya karşı dayanmasına çok şaşıracaksınız. Su dolu baloncuk, aldığı ateş ısısını suya ileteceği için patlamaz. Su balon içinde kaynar fakat delinmez.

YANAN BİR KİBRİT
Malzemeler: Bir adet kibrit, bir adet fener.
Bir kibrit yakın ve onu duvardan 10-15 cm uzakta tutun. Elinizde kibriti tutarken kafanızın üzerinden bir fener yakın. Sadece elinizi ve kibritin gölgesinin duvarda görüneceğini fark edeceksiniz, alev görünmeyecektir. Bunun sebebi ateşin ışığın içinden geçmesini engelleye-memesidir. Ateşin gölgesi olmaz.