Fazla Tableti Olan Var Mı?

fazla-tableti-olan-var-miMilli Eğitim Bakanlığı’nın yeni gündemi olan Fatih Projesi, birçok ilde ve okulda pilot uygulamayla başlatıldı.  Aynı zamanda yaklaşık 570.000 dersliğe LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet altyapısı sağlandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni projesi olan Fatih Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve teknolojiyle eğitimi birleştirmek amacıyla yola çıktı.

Pilot uygulamadaki okullarda lise birinci sınıf öğrencilerine öncelik verildi. Her öğrenci ve öğretmene ücretsiz olarak tablet bilgisayar verildi.

Tablet bilgisayarların içine özel olarak geliştirilen z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) derste anlatılacak konuları içerdiği için artık çantada kitap taşınmasına da son vermiştir. Tabletlerde dersle ilgili konular dışında uygulamalara erişim engellenmiştir.

Bilişim Teknolojileri İl Koordinatörü Fatih Projesi İzmir Sorumlusu Hülya Mahmutoğlu ise yaptığı açıklamada “Fatih Projesi kapsamında okullara dağıtılan tabletlerin sayısı, İzmir’de öğrenci ve öğretmenlerle birlikte 28.070 kişiye ulaştı. Tabletlerin yalnızca dokuzuncu sınıf öğrencilerine verilmesi sebebiyle hedeflenen 2023 tarihinde kaç kişiye ulaşacağı tam olarak bilinememektedir” dedi.

Proje sayesinde internetin daha etkin kullanılması ve e-eğitim hizmetinden daha fazla çocuğun yararlanması hedefleniyor.

İzmir’de pilot uygulamayla projeye başlanan okullar:

Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi – 90 Öğrenci
Karşıyaka Anadolu İHL – 377 Öğrenci
Konak Anadolu Lisesi – 155 Öğrenci
Selçuk İMKB Anadolu Lisesi – 97 Öğrenci