Kahraman Ağaçlar

kahraman-agaclarTEGV Samsun Eğitim Parkı’nın bulunduğu Kadıköy Koruluğu, birbirinden farklı ağaçları ile ilkbahar döneminde ziyaretçileri büyülüyor. Koruda özellikle TEGV çalışanları ve çocuklar tarafından ekilen zeytin ağaçları dikkat çekiyor.

TEGV Renkli Kalemler etkinliği için İsmail Abi ile parkımızdaki ağaçlar hakkında konuştum. Parkın etrafında gezinirken hava gayet güzel ve güneşliydi.

Parkımızdaki görevliler bize parkın bulunduğu Kadıköy Koruluğu’nun heyelan bölgesi olduğunu, bahçedeki bazı ağaçların da heyelanı yavaşlatmak için dikildiğini söylediler. Ben bunun üzerine bahçedeki ağaç çeşitlerini sordum. Onlar da beni İsmail Abi’ye yönlendirdiler. İsmail Abi bahçede akasya, okaliptüs, kavak, ladin, sarıçam, defne, karaçam, kestane, zeytin, dişbudak ve meyve ağaçları olduğunu söyledi. Ve ağaçları yerinde görmek için keşfe çıktık…

Akasya ağaçlarının bu kadar kalabalık olmalarını heyelana borçlu olduklarını öğrendim. Bunun nedeni köklerinin diğer ağaçlardan çok hızlı ve daha derine büyümesiymiş. Bahçede gezerken akasya ağaçlarının olduğu yerlerde ve ağaçların üzerlerinde karınca, böcek ve sineklerin diğer yerlerden daha fazla olması dikkatimi çekti ve “Neden böyle?” diye sordum. İsmail Abi de bana ağacın kokusunu sevip sevmediğimi sordu. Sevdiğimi söylediğim zaman da o kokuyu böceklerin de sevdiğini belirtti.

Okaliptüsler ise akasyalardan sonra bahçede en dikkat çekici ağaçlardı. Boyları uzun, gövdeleri sert, yapraklarının şekli ise kuş tüyü gibiydi. İsmail Abi’den neden bu kadar çok olduklarını anlatmasını istedim. Kendisi de bu ağaçların da akasyalar gibi hızlı büyüdüğünü, gövdelerinin sert olmasına rağmen gövdesinin içinde ve yapraklarında çok fazla su tutmasından dolayı topraktaki fazla suyu emmesi için dikildiğini söyledi.

Ayrıca TEGV Samsun Eğitim Parkı’nda bol miktarda zeytin ağacı dikkatimi çekti. Geçen yıl çocuklar ile dikmişler, bakalım zeytin verdiklerini görecek miyiz?

Daha önce bu ağaçların isimlerinin ne olduğunu bile bilmiyordum. İsmail Abi’ye öğrettiği için teşekkür ettim.