Siz Hiç Zıplayan Robot Hamam Böceği Gördünüz mü ?

zıplayan robot hamam ile ilgili görsel sonucuRobot böceklerin tasarımları devam ediyor. Robotları tırmandırabilmek için, Seul National Üniversitesi ile Berkeley Kaliforniya Üniversitesi işbirliği yaparak engellerin üzerinden sıçrayabilen bir robot hamam böceği geliştirdi. 

 

Robot böcekler yapılmaya devam ediyor ancak herhangi bir yere henüz tırmanamıyorlar. Robotları tırmandırabilmek için, Seul National Üniversitesi ile Berkeley Kaliforniya Üniversitesi işbirliği yaparak engellerin üzerinden sıçrayabilen bir robot hamamböceği geliştirdi. Stockholm’da bu ay gerçekleştirilen Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı’nda JumpRoACH (zıplayan hamamböceği) adı verilen robot böcek tanıtıldı. Ağırlığı 60 gram olan robot hamamböceği, 152 cm’den daha yükseğe bile zıplayabiliyor.

Dash Robotics’in ana gövdesini kullanan robot, 8 lateks bant ve elmas şeklinde iki eklemden oluşan bir mekanizma kullanıyor. Engelin üzerinden atladıktan sonra, tekrar kabuğunu düzeltip yeniden zıplayabilen bu robot, kanatlarını açarak, zıplama anında süzülebiliyor. Bu robotun zıplama mekanizmasının daha büyük robotlarda da kullanılabileceği düşünülüyor.

Kaynak: www.gercekbilim.com