Deneyimin İncileri : Deyimler

Kendimizi ifade edebilmek için başvurduğumuz deyimlerden bazılarını, hikâyeleriyle birlikte sizler için araştırdık.

Deyimleri günlük hayatımızda kendimizi ifade edebilmek için sık sık kullanıyoruz. Peki bu deyimlerin nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Bizler, bu deyimlerin nasıl ortaya çıktıklarını merak ettik ve onların hikayelerini sizler için araştırdık. İşte deyimler ve hikâyeleri:

    • Çizmeyi Aşmak:Eskiden, Fransız bir ressam kendi resimlerinden oluşan bir sergi açmış. Sergideki tablolardan birisinde bir şövalye resmi çiziliymiş. Ressam, bir adamın bu şövalye tablosunu uzun uzun incelediğini görünce adamın yanına gitmiş ve bunun sebebini sormuş. Adam da, kendisinin ayakkabıcı olduğunu ve şövalyenin çizmelerinin daha uzun olması gerektiğini söylemiş. Ressam hemen resmini düzeltmiş ve gerçekten de bu hâli daha çok hoşuna gitmiş. Ayakkabıcı bu defa da şövalyenin pantolonuna ve kemerine laf söyleyecek olmuş; ama ressam buna sinirlenmiş ve “Senin işin çizmeyle. Çizmeden yukarı çıkma, çizmeyi aşma.” demiş.
      20140412_154147
  • Lafla Peynir Gemisi Yürümez: İstanbul’da yaşayan bir peynir tüccarı varmış. Bu tüccar peynirlerinin kalanını gemilerle İzmir’e gönderir ve orada satışını yaptırırmış. Ne var ki bu gemilere hizmetlerinin ücretini hiçbir zaman peşin olarak vermez, her seferinde peynirlerin oraya sağ salim ulaşmasını beklermiş. Bir gün yine peynirlerini İzmir’e göndermek isteyip parasını vermeyince geminin kaptanı bu duruma sinirlenmiş ve “Efendi! Bunun kömürü var, çalışanların maaşı var. Lafla peynir gemisi yürümez, bilesin!” demiş.
  • Onun İpiyle Kuyuya İnilmez: Eskiden, çeşitli liflerden ip yapma mesleğine sahip olan Ali Usta adında bir adam varmış. Ne var ki Ali Usta’nın kullandığı lifler kaliteli olmadığından, yaptığı ipler de kullanan kişiyi her zaman yarı yolda bırakırmış. Günlerden bir gün, bir kuyuya kuzu düşmüş. İnsanlar kuzuyu kurtarabilmek için seferber olmuşlar. Halktan birisi kuyuya inmeye karar vermiş ve etraftakilerden bir ip istemiş. Gelen ipin Ali Usta’nın yaptığı ip olduğunu görünce “Bu ip Ali Usta’nın ipi. Onun ipiyle bu kuyuya inilmez.” demiş.