Küba’da öğretmenin maaşı öğrencilerin başarısına bağlı

kubada-ogretmenin-maasi-ogrencilerin-basarisina-bagli

Özel okulun olmadığı Küba’nın eğitim sis-temi Türkiye’den ne kadar farklı? Merak ettiğimiz bu ayrıntıları sizin için araştırdık.

 
Türkiye 1923’ten beri gelişmekte olan saygın ülkelerden biri. Gelişimin en önemli parçalarından birinin de eğitim olduğunu biliyoruz. Dünyadaki pek çok eğitim sistemini inceledim ve Küba’daki eğitim sistemi ilgimi çektiği için Türkiye ile karşılaştırmak istedim.
Küba’da eğitim bakanlık tarafından kontrol ediliyor. Her aşama ücretsiz ve hükümet tüm özel eğitim kurumlarını devletleştirmiş durumda. Devlet kontrollü bir eğitim sistemi oluşturulmuş. Özel okullar ve özel üniversitelere izin verilmeyen Küba’da öğrenciler, üniversitelerde de eğitimlerinin hiçbir aşamasında para ödemiyorlar.

Okul müfredatları tüm ülkede standart ve eğitim 6-11 yaş arası herkes için zorunlu. Orta eğitimin ilk üç yılında, öğrenciler çoğunlukla kırsal yatılı okullara gidiyor. Burada hem sınıflarda ders görüyor, hem de tarlada çalışıyorlar. Öğretmenlerin maaşları öğrencilerin başarısı ile orantılı yani öğrenciler ne kadar başarılı olursa öğretmenleri o kadar maaş alıyor.

Öğrencilerin derslerden sonra haftada en az 6 saat zorunlu sanat çalışması bulunuyor. Küba’da her üniversitede güzel sanatlar akademisi var.
Türkiye’de de eğitim bakanlık tarafından kontrol ediliyor. Bazı aşamalar ücretsiz olsa da bazı aşamalar ücretli. Özel okullar Küba’nın aksine Türkiye’de her geçen gün artıyor. Türkiye’de öğretmen maaşları çocuk başarısıyla orantılı değil, standart. Müfredat aynı olsa da bazı yerlerde öğretmen bulunmuyor. 12 yıl eğitim zorunlu tutuluyor. Küba’nın aksine Türkiye’de kırsal alanlarda okuyan çocuklar hasat zamanı okulu bırakıp tarlalarda çalışıyorlar. Sanat dersi ise zorunlu değil.
Ben araştırmamı yaparken dünyadaki eğitim sistemlerinin birbirinden farklı olduğunu gördüm. Bu yüzden kendi eğitim sistemimizi daha iyi anlayabilmek için farklı eğitim sistemlerini de araştırmamız gerektiğini düşünüyorum.