23 Yıllık Vakıf TEGV

c7f25775-5074-4de2-8901-66208b06722b(TEGV Edirne Öğrenim Birimi, üst çekim)

Renkli Kalemler ekibi olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Edirne Öğrenim Birimi Yöneticisi, Emrah Zıraplı ile söyleşi yaptık. Hem çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik, hem de TEGV ile ilgili sorularımıza yanıtlar bulduk.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Emrah Zıraplı, TEGV(Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) Edirne Öğrenim Birimi yöneticisiyim.

TEGV’den bahseder misiniz?

Vakfımız 23 Ocak 1995 tarihinde Suna Kıraç öncülüğünde iş ve eğitim dünyamızın önde gelen isimlerinin eğitim için bir araya gelmesiyle kuruldu. Vakfımızın fikir annesi Suna Kıraç “Ömrümden Uzun İdeallerim Var!” kitabında TEGV’in kuruluş öyküsünü detaylıca anlatıyor. Suna Hanım’ın o günlerde sarf ettiği önemli bir söz var:  “Ekonomik krizler aşılır, siyasi krizler çözümlenir, ancak çocukları harcanmış bir toplumu yeniden onarmak mümkün değildir.” TEGV işte bu vizyonla ilköğretim çağındaki çocuklara devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla kuruldu. Yıllar içerisinde pek çok yerel ve özel idare çalışmalarımıza inandı, destek verdi. Ulusal ve yerel medyayı her zaman yanımızda bulduk.

TEGV Öğrenim Birimi’nde neler yapılır, hangi eğitimleri veriyorsunuz?

6-14 yaş arasındaki çocuklara bilimi, okumayı-yazmayı, matematiği ve sanatı sevdirecek, bilimsel düşünme becerilerini geliştirecek eğitim programları ve etkinlikler uyguluyoruz. Örneğin, yaratıcı okuma ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirmeye yönelik 11 yıldır Yapı Kredi ile birlikte uyguladığımız Okuyorum Oynuyorum Eğitim Programımız var. Unilever çocuklarımızın hijyen ve özbakım konusundaki farkındalıklarını artırmak amacıyla Eğlen, Öğren, Hijyen Etkinliğini destekliyor. Google.org ile bu sene hayata geçirdiğimiz, çocuklarımızın kodlama ve dijital becerilerle birlikte geleceğin dünyasına adım atacakları “Algo Dijital” ise bütün çocuklarımıza bilişim dünyasını öğretecek. Eğitim programlarımız tamamen çocuğun katılımını esas alan, çocuğu aktif kılan ve oyun temelli etkinliklerden oluşuyor. TEGV’de çocukların sıkılması gibi bir olgumuz yok. Eğitim programlarımız çocukların öğrenme fırsatlarını artıran son derece zengin deneyimler sunuyor.

TEGV’de eğitim alabilmenin şartları nelerdir, her çocuk faydalanabiliyor mu? Eğitimler ücretli mi?

İlköğretim çağında Türkiye’de yaşayan bütün çocuklara kapılarımız açık. TEGV’de çocuklarımız onlara özel tasarlanmış bir ortamda, en gelişmiş ülkelerdeki eğitim anlayışıyla ‘ücretsiz’ olarak tanışıyor, eğitimlerini destekleyecek, fark yaratacak bir sistemin içinde oluyorlar.

Edirne Öğrenim Birimi olarak şimdiye kadar kaç çocuğa eğitim verdiniz?
2018  Mayıs ayı sonuna kadar 6356 çocuğa eğitim desteği verdik.

TEGV’in eğitim hayatına katkılarından bahsedebilir misiniz?

TEGV, Türkiye’nin dört bir yanında ama özellikle eğitim olanağının sınırlı olduğu, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde yer alıyor. Geçtiğimiz 10-20 yıla baktığımızda, Türkiye genelinde çocukların eğitime erişiminde önemli yol kat edildiğini görüyoruz. Ancak yine de yüzde 100 okullaşmaya erişemedik; Güneydoğu ve Doğu illerimizde, kırsal bölgelerde eğitime erişimde güçlüklerle karşılaşıyoruz. Çocukları okula kaydettirmekle bitmiyor, devamsızlık ve okulu terk sorunlarımız da sürüyor. İşte bütün bu olumsuzlukları aşmak çocuklarımızı mutlu edebilmek ve onlara eğitim desteği sağlayabilmek için TEGV var gücüyle çalışıyor.

TEGV’de gönüllü olmak nedir, kimler gönüllü olabilir? Gönüllüler ne yapar?

TEGV’i TEGV yapan yaşamsal unsur vakfımızın isminden de anlaşılacağı üzere, gönüllüleri. Her yıl binlerce gönüllü, Türkiye’nin en yoksun noktalarındaki yüzbinlerce çocuğa nitelikli eğitim desteği veriyor. Gönüllü olmanız için TEGV’in web sitesini ziyaret edebilir ya da Edirne Öğrenim Birimimize gelerek ön kayıt yapabilirsiniz.

 

IMG-20180421-WA0009IMG-20180421-WA0020