Çocuk Hakları Günü’nde Çocuklar Haklarını Ne Kadar Biliyor?

2O Kasım Çocuk Hakları Günü; Bu anlamlı gün bize çocukların dil, din, ırk, renk ayrımı yapmadan bütün çocukların özel olduğunu gösteren önemli bir gündür.

İlk olarak Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları bildirisini dünyada 20 Kasım 1959’da yayınlanmıştır. Bu gün bildiriyi kabul eden ülkeler arasında evrensel olarak kutlanır. Ülkemizde 1995’te uygulanmaya başlandı. Bu uygulamayla çocuk hakları korunma altına alınmış ve ülkelerin bu kurallara uyması zorunlu kılınmıştır. Bizde çocuk hakları gününde bizim gibi çocuklara bu günle ilgili   ne düşündüklerini sorduk. İşte bu anlamlı gün ile ilgili arkadaşlarımızın verdiği cevaplar:

 

Enes Rüzgar:  Çocuk hakları benim için çok önemlidir. Her çocuğa bu hakların eşit ve adil bir şekilde tanınması gerekir. Çocuk hakları olmazsa çocuğun yaşaması çok zor olur. O yüzden benim için çok önemlidir.

Veysel Kaya: Çocuk hakları biz çocuklar için çok önemlidir. Çünkü büyükler ile küçükleri ayıran bu haklar bizleri korumak için verilmiştir. Bu nedenle bu hakların vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum.

Hatice Nur Tok: Çocuk hakları bence çocukların bağımsızlığının kanıtıdır. Bu sayede çocuklar eşsizliğini tüm dünyaya kanıtlamış olur. Anayasamız tarafından bize verilen bu hak nesiller boyunca bizim güvencemizi  sağlar. Çocuklara  özgü haklar verilerek çocuklara öz güven kazandırılır. Yani kısacası çocuk hakları  dünya çocuklarını eşit kılar. Dünya da evrenselliğimizi kabul etmiş olur. Çocuk hakları bildirisi çocuklara önem verildiğini belirtmektedir.  Bu haklar her çocuk için eşit bir ağırlıktadır. Bizler bu hakların güvencesinde daha mutlu daha huzurlu bir dünyada yaşama şansı elde etmiş oluruz.