Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor Muyuz?

Hayvanları korumaktan bahsediyoruz. Peki, hayvanlara sahip çıkıyor muyuz? Tüm bu soruları otuz yedi yıllık Veteriner Hekim Orhan ÖZBABA ile konuştuk.

esma

Sokaklarda yaşayan pek çok hayvan var. Bazen insanlar da evcil hayvanlarını sokaklara bırakıyor. Bu nedenle sokak hayvanları ortaya çıkıyor. Bunlardan kimi hayatta kalabiliyor kimi sakatlanıyor kimi de ölümle mücadele ediyor. Bu nedenle hayvan barınakları büyük önem taşıyor. Veteriner Hekim Orhan ÖZBABA, “Hayvan barınaklarına şu anda kedi ve köpekler getiriliyor. Genel anlamda, hayvanat bahçelerine ise yaban hayvanları getiriliyor. Hayvan barınaklarına getirilen kedi ve köpekler ayrı yerlerde kontrol altına alınıyor, gerekli tedavileri ve bakımları yapılıyor. Hayvanların bakımları burada yerel yönetimler tarafından karşılanıyor. Ayrıca gönüllüler de buraya gelip gönüllü olarak hayvanlara bakabiliyor” diye belirtti.
Yurttaşlarımızın pet shop’lardan hayvan almak yerine hayvan barınaklarından hayvan alabileceklerini belirten Özbaba, “Bu sayede hayvanları korumuş ve onlara sevgilerini göstermiş olurlar. Bir veteriner hekim olarak hayvanlara sahip çıkmamız gerektiğini söylemeyi bir borç biliyorum” dedi.
Hayvanlar size karşılıksız sevgi verir. Hayvanlar insanlardan korkar.
O yüzden hayvanlara sevgi göstererek
onların güvenini kazanmalıyız.