İnternete Değil, Hayata Bağlı Ol

Teknoloji yaşamımızı kolaylaştırıp, sunduğu imkânlarla hayatımızın bir parçası olmayı da başardı. Hem de öyle bir parça ki insanların var oluşunu teslim alan bir araç haline geldi!

nevvvaaaBilimsel ve teknolojik gelişmelerin gittikçe hızlanarak günlük yaşamımıza girdiği düşünüldüğünde cep telefonları, bilgisayarlar ve internet teknolojileri yaşamımızda vazgeçilmez oldular. Teknolojinin doğru kullanılmaması, eğitim ve meslek hayatımızı hatta özel hayatlarımızı olumsuz etkiliyor. İnternet ve teknoloji bağımlılığı, diğer bütün bağımlılıklarda görüldüğü gibi, kullanıcının teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanıyor. İnsanlara sağladığı pek çok faydanın yanı sıra insanın teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi sınır koymadan kullanımı ciddi zararlara sebep olabiliyor. Günümüzde teknoloji kullanımı 5 dakika diye başlayıp 3 saate kadar çıkabiliyor.

Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri

* Yalnızca birkaç dakika diyerek saatler harcamak * Çevresindekilere ekran karşısında geçirdiği zaman hakkında yalan söylemek * Uzun süre kullanımından dolayı fiziksel sorunlarından şikayet etmek, boşluktaymış gibi hissetmek * İnternete girmek için her şeyden vazgeçmek * Geç saatlere kadar ekran başında kalmak * Gözde yanma * Boyun kaslarında ağrı ve sertleşme * Beden duruşlarında bozukluk * Elde uyuşukluk * Halsizlik

Öncelikle, gerçekten teknolojiye bir bağımlılık varsa bununla alakalı uzman desteğine başvurulmalıdır. Bunun haricinde teknoloji kullanımına götüren sebepler iyi analiz edilmeli, bilgi sahibi olunmalıdır. Sonrasında teknoloji bağımlılığına sebep olan durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Şayet hayat tarzından kaynaklı sebepler varsa hayat tarzı değiştirilmeli, sosyal sebeplerden kaynaklanan sebepler varsa sosyal çevre yeniden gözden geçirilmeli, psikolojik anlamda bir alt yapı söz konusuysa, kişinin o alt yapıyla alakalı kendi farkındalığı ve kendi bilinçlenmesini artırılmalıdır.

Teknoloji bağımlılığı yaşayan bir insanın bu sorunu kabul etmesi, bu sorunla alakalı yardım istemekten utanmaması ve sorunu aile üyeleriyle, yakınlarıyla paylaşması gerekir. Çocuklarda ve gençlerde internet ile teknolojinin doğru olarak nasıl kullanılacağıyla ilgili detaylı, doğru ve yeterli bilgi verilmesi ve bu bilginin alışkanlık haline getirilmesi sağlanmalıdır.

Kaynak: http://sporlabaglanhayata.ibb.gov.tr