Bilen Gelsin Bilmeyen Gelsin: Kocaeli Bilim Merkezi

billim merkeziRenkli Kalemler ekibimiz yerinde inceledi: “Herkese Bilim Her Yaşa Bilim” sloganıyla yola çıkan Kocaeli Bilim Merkezi’nde hem eğleniyor, hem de deneyerek bilim öğreniyorlar.

Renkli Kalemler ekibinden gazetecilerimiz Irmak Karabulut, Kerem Top, Kübra Altsoy ve Sami Demirtaş Bilim Merkezinde önce keşfedip ardından doyasıya eğlendiler.

Kocaeli Bilim Merkezi Hakkında Edindiğimiz Bilgiler Şöyle:

Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Kocaeli Bilim Merkezi, 1934’te temeli atılan Seka Kâğıt Fabrikası içindeki 8.500 metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. 70 yıl kâğıt üretimi gerçekleştiren Seka Kâğıt Fabrikası restore edilerek yoluna Kocaeli Bilim Merkezi ve Seka Kâğıt Müzesi olarak devam etmektedir.

Kocaeli Bilim Merkezi’nde Neler Var ?

Kocaeli Bilim Merkezi’nde, yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri ve bilim kafe yer almaktadır.

Atölyelerde fizik, astronomi, kimya, biyoloji, roket ve havacılık, elektrik ve elektronik, mekatronik ve robotik, matematik ve zeka oyunları, yer bilimleri ve arkeoloji gibi bilim dallarında eğlenerek öğrenilen programlar uygulanmaktadır.

Küçük bir not; pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaretçilere açık olan bilim merkezi ziyaretçilerini bekliyor.

 

Kaynak: www.kocaelibilimmerkezi.com