Görkem Abla ile Kitapların Dünyasına Yolculuk

IMG_2691

“Merhaba çocuklar, ben Görkem Kantar Arsoy. Çocuk kitapları yazarıyım. 3-8 yaş arası çocuklar için kitaplar yazıyorum, bir de sizin okuduğunuz, 9 yaş üstü çocuklara hitaben ‘Hayalperest Çocuk’ adlı kitabı yazdım. Bugün buraya sizin sorularınızı yanıtlamaya geldim.”

 

Nerelisiniz?

İstanbul’da doğdum.

Eğitim hayatınıza dair bilgi verir misiniz?

Liseye Şişli Terakki Lisesi’nde başladım, Amerika’da Shelton Lisesi’nde bitirdim. Pine Manor

Üniversitesi’nde İşletme okudum. Suffolk Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri üzerine yüksek lisans yaptım.

Hobileriniz nelerdir?

Kitap okumak, film seyretmek, yürüyüş yapmak, seyahat etmek ve yemek yemek.

Fobileriniz var mı? Varsa nelerdir?

Yükseklikten korkuyorum. Yüksekten bakınca içim ürperiyor.

Kaç yıldır TEGV’de gönüllüsünüz?

Yaklaşık iki buçuk yıl oldu.

Kaç yaşında yazar oldunuz?

30 yaşımda çocuklar için yazmaya başladım.

Bu mesleği seçmenizin hikayesi nedir?

Ben kitapları çok seviyorum. Üniversitede okurken kitapçıda çalıştım, yazılar yazdım. Okulda, çalıştığım üniversitelerde dergiler çıkardım. 2007 yılında oğlum doğdu. Ona kitaplar okumaya başladım. Bol bol okudum. Sonra fark ettim ki, kitapları oğluma değil kendime okuyordum. Oğlum sayesinde çocuk kitaplarının sihirli dünyasını tekrar keşfettim, zaman zaman da çocukluğuma döndüm, çocuklar için öyküler yazdım.

Neden yazar oldunuz?

Yoktan var etmeyi, yaratmayı, yazmayı seviyorum. Yazmak benim için bir tutku, bir yolculuk. Benim yolculuğum. Gördüklerim, yaşadıklarım, duyduklarımla yarattığım öykü, karakterlerle meselemi anlatmak beni mutlu ediyor.

Bu meslek tecrübe gerektiriyor mu?

Okumayı ve yazmayı seven herkes güzel şeyler yazabilir. Yazdıkça daha iyi şeyler yazarız. O anlamda evet, tecrübe ve birikim gerektiriyor.

Yazar olmak için neler yaptınız?

Çok okudum. Çok yazdım. Yazdım, sildim, yeniden yazdım… Çok kez yazdıklarımı çöpe attım. Çocuk kitabı yazmanın tekniklerini

öğrendim. Kurslara gittim. Ama öğrenmenin, daha iyi yazabilmenin yolculuğu hiç bitmiyor.

Kitap yazmak nasıl bir duygu?

Yazmak lunaparka gidip oradaki atlı karıncalara, çarpışan arabalara, dönme dolaplara binmek kadar zevkli bir aktivite benim için. Yazarken rahatlıyorum, dinleniyorum, sakinleşiyorum. İçim kıpır kıpır oluyor. Sanki bulunduğum yerden ışınlanıp başka bir dünyada varoluyorum.

Güzel, eğlenceli bir dünya. Ve o dünya gerçek oluyor benim için. Mesela Hayalperest Çocuk kitabımı okuyanlar bilir. Deniz’in yaşadıklarını satırlara dökerken sanki ben yaşamışım gibi oluyorum. Okurken de aynı şekilde. Bu yüzden seviyorum masalları, öyküleri, kitapları…

Bu meslekte sizi en çok ne zorladı?

Yazmak, kitabın yayımlanma süreci çok yavaş ilerliyor. Mesela ilk kitabım olan Zuzu’nun Ormanı’nı yazmam ve basılma süreci 2,5 yıl sürdü.

Kitaplarınızı ne kadar sürede yazıyorsunuz?

Değişiyor. Mesela Zuzu’nun Ormanı kitabını yazmam, resimli çocuk kitabı olmasına rağmen aylar sürdü. Ama Zuzu ile Uykucu Baykuş ve Rengarenk Tavşanlar İstiyorum kitaplarımı çok daha kısa sürede yazdım.

Yazarken zorlandığınız oldu mu?

Kimi zaman zorlanıyorum, kimi zaman da bir çırpıda çıkabiliyor öykü.

Yazarken hiç sıkıldığınız oldu mu?

Bazen yazamadığım, tıkandığım zamanlar oluyor elbette. O zaman sıkılıyorum, üzülüyorum. Ben yazamıyorum diyorum, moralim bozuluyor, yazmayı hepten bırakasım geliyor. İşte bu zamanlarda yazmaya devam etmek lazım. Tıkandığım zamanlarda yürüyüşe çıkmak, okumak çok iyi geliyor.

Kitap yazarken hiç hata yaptınız mı?

Tabii ki. Yazdığım öyküler arasında keşke başka türlü yazsaydım diye düşündüğüm olmuştur.

Yaptığınız en büyük hata nedir?

Zuzu’nun Ormanı kitabında Zuzu sihirli bir kalemle karşılaşıyor. Onu alıp hayvanlar çizmeye başlıyor ve hayvanlar gerçek oluyor. Sonra

kasabaya gidiyorlar ve işler biraz karışıyor. Tabi bu karışıklığın çözülmesi gerekiyor. Öykünün düğüm noktası burası ve bu soruna kitabın içindeki yaşlı bilge Yüce Momba karakteri bir çözüm üretiyor. Zuzu da Yüce Momba’nın bulduğu çözümü uyguluyor. Şimdiki aklım olsa çözümü Zuzu’ya buldururdum.

Yazarken en çok içinize sinen kitabınız hangisi?

Hepsinin ayrı bir yeri var; ama tabi ki ilk yazdığım kitap, Zuzu’nun Ormanı kitabının yeri ayrı. Her şeyin ilkini bu kitapta yaşadım.

Kendi kitabınızı okumak nasıl bir duygu?

Kitabım matbaadan ilk geldiği an, paketi açıp kitabı elime aldığımda çok heyecanlanırım ve mutlu olurum.

Kaç kitap yazdınız?

Hayalperest Çocuk, Puki ile Yaşlı Karga, Rengârenk Tavşanlar İstiyorum!, Ufak ile Tefek, Zuzu Çöplükte, Zuzu’nun Ormanı ve Zuzu ile Uykucu Baykuş. Ayrıca üç tanesi İngilizceye çevrildi, üzerinde çalıştığım öykülerim de var.

IMG_2695

Geçtiğimiz dönemde Yeniköy Öğrenim Birimi’nde bizlere Okuyorum Oynuyorum etkinliği veren Görkem ablamıza bu eğlenceli röportaj için teşekkür ederiz.