Işık ve Gölgenin En Güzel Oyunu

karagöz9 (Medium)

Enis Ergün, ülkemizin son kukla ve Karagöz ustalarından… Renkli Kalemler ekibi olarak Karagöz, Hacivat ve kukla yapımı hakkında bilgi almak ve tarihçesini öğrenmek için Enis Ergün’ü Kılıçlı İlköğretim Okulu’nda ziyaret ettik.

 

Kılıçlı İlköğretim Okulu’nda Enis Ergün ve eşi  önce hepimize muazzam bir kukla ve Karagöz oyunu sergilediler. Gösterinin ardından, bir atölye çalışmasıyla hep birlikte kukla ve Karagöz yapmayı öğrendik. Enis Ergün son olarak da, sıkılmadan sorularımız yanıt verdi. Karagöz ve kukla elçisi olmaya nasıl başladığını kendi sözleriyle okuyacaksınız.

“Amacımız; geleceğin okul öncesi eğitimi öğretmenlerine Karagöz ve kukla tasviri yapımını öğretmek, eğitimlerinde bunları kullanmalarını sağlamak ve en önemlisi bu kültürel mirasımızın kaybolmasını önlemek. Tiyatro eğitimi alırken Geleneksek Türk Tiyatrosu dersi veren hocam performans ödevlerimizden birini, bir yıl Karagöz tasviri yapmak, bir yıl da kukla tasviri yapmak olarak belirledi. Ayrıca, hocamızın genel sanat yönetmenliğini yaptığı bir tiyatrosu vardı. Oyuncu seçmeleri yapılırken, bugün Türkiye’deki iki kadın Karagöz oynatıcısından biri olan arkadaşımın zoruyla aklımda olmamasına rağmen, seçmelere katıldım ve seçildim. Hocamızın tiyatrosu ve atölyesi bir aradaydı. Bir yandan oyunculuk dersi alırken bir yandan da, hocamın yaptığı kukla ve Karagöz tasvirlerini görür, ucundan tutardım, bazen zımparalardım, bazen sadece seyrederdim.

Hal böyle olunca, bilinçli olarak olmasa da, kendimizi atölyenin ortasında bulmuş olduk. Zaman içerisinde hoşumuza gittikçe daha çok zaman geçirmeye başladık. Şu anda artık yaşam biçimimiz haline gelmiş durumda. İstiyoruz ki, geliştirdiğimiz Karagöz ve Kukla Projemizle, yeni nesilde bu değerlerimizi öğrensin, bilsin ve yaşatabilsin. Projemizin adını, “Genç Karagözcüler ve Genç Kuklacılar” olarak belirledik.  Hedefimiz, Türkiye’de 81 ilde, birer Karagöz sanatçısının olması.  Elbette, bir ilde, bir  Karagöz sanatçısı, tüm çocuklara yetişemez. Bunun için de, okul öncesinde, özel eğitim öğretmenliği, sınıf öğretmenliği okuyan öğrencilerde bir farkındalık oluşturmak derdindeyiz. Yani bir anlamda, amacımız gönüllü Karagöz elçilerini yetiştirmek. Bu yıl ilk olarak, Bahçeşehir Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü öğrencileriyle çalışmaya başladık. Şimdilerde, Karagöz ve kukla yapmayı öğreniyorlar. Sonrasında da, kendi meslek hayatlarında, öğrencilerine Karagöz’ü, kuklayı gösterebilsinler, iletişime geçirsinler. Ve en önemlisi tanınmalarını sağlasınlar.

Umuyorum ve istiyorum ki, projemiz hayata tam olarak geçirilebilsin; genç kuklacı ve genç Karagözcüler hayatımızda yer alabilsin.”