Küresel ısınma dünyamızı tehdit ediyor

kuresel-isinma-dunyamizi-tehdit-ediyorKüresel Isınma Mevcut Hızında Devam Ederse, Her Altı Canlı Türünden Birinin Soyunun Tükeneceği Uyarısı Yapıldı.

Dünyamızı tehdit eden en büyük risklerden bir tanesi küresel ısınma. Dünyamız özellikle karbondioksit salınımına bağlı olarak ısınıyor. Karbondioksit salınımı ağırlıklı olarak kömür, petrol ve gazın yakılmasıyla ortaya çıkıyor. Her yıl egzoz ve bacalardan üflenen karbondioksit miktarı bu oranda kaldığı sürece dünyanın bu yüzyılda 6 dereceye kadar ısınacağı hesaplanıyor.

ABD’nin Connecticut Üniversitesi’nden Mark Urban’ın küresel ısınma ve risk altındaki canlı türlerini incelediği araştırması, dünya üzerindeki türlerin yüzde 16’sının soyunun tükeneceği sonucuna varıyor. Urban, dünyanın yıllık ortalama ısısında her bir derecelik artışın eko sistemler içerisindeki tür çeşitliliğini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Çalışmayı değerlendiren Arizona Üniversitesi Profesörü John Wiens ise türlerin yok olması riskinin yüzde 16’dan da yüksek olabileceğini ifade ederek “Bugüne kadarki çalışmaların neredeyse tamamı Kuzey Amerika ve Avrupa kıtalarına odaklandı. Bu bölgelerde türlerin yok olma riski görece daha az.” diyor. Wiens’e göre, küresel ısınmayla birlikte Güney Amerika’daki canlıların yüzde 23’ünün soyu tükenebilir.

KÜRESEL ISINMA DÜNYAMIZI TEHDİT EDİYOR

“Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır.” A. Einstein
Türlerin, küresel ısınmaya bağlı soylarının tükeneceğine dair bilimsel araştırma sonuçları akla ünlü bilim insanı Albert Einstein’in sözlerini getiriyor. Einstein “ Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz. ” demişti. Ne yazık ki arılardan gelen haberler de pek iyi değil. Son yıllarda arılar %30 – %40 oranında azalıyor. Arı ölümleri sıklıkla Amerika ve Türkiye’de gerçekleşiyor.