Pişmaniye Ye, Pişman Olma!

PİŞMANİYE YE, PİŞMAN OLMA!

İlk kez Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bir şekerci tarafından bulunmuş ve imal edilmiş olan pişmaniyeyi sizin için araştırdık.

Pişmaniye üretimi, Kandıra esnafından Hacı Agop isimli bir Ermeni tarafından devam ettirilmiştir. 1919’da İzmitli İbrahim Çınar, pişmaniye üretimini öğrenmiş ve bunu İzmit’te sürdürmüştür. Seneler ilerledikçe İzmit’te pişmaniye üretimi hızla ilerlemiş ve o zamanlar Patir Şekerleme’de usta olarak çalışan Lütfü Canigenis,1954’te İpek Pişmaniye’yi kurarak bugünün temellerini atmıştır.

Pişmaniye kente özgü bir tatlı türü olarak ün kazanmıştır. Yolculuklarda İzmit’ten geçenleri önce pişmaniye satıcıları karşılar. Kutular içinde pamuk görünümü veren bu tatlı ilin simgesi gibidir. Tüm yöresel şenliklerin ve şölenlerin vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Özgün bir tatlı çeşidi olması, hafifliği, pişmaniyenin il dışında da aranmasını, ilgi görmesini sağlamıştır. 2009’da İzmit Pişmaniye Üreticileri, 1040 metre pişmaniye çekerek pişmaniyeyi “Dünyanın En Uzun Tatlısı” unvanı ile Guinness Rekorlar kitabına sokmuştur. 2010 yılında ise “İzmit Pişmaniyesi” olarak “Coğrafi Tescil Belgesi” alan pişmaniyemizin bugün adına düzenlenen bir festivali bulunmaktadır. Pişmaniyemiz ününü yurt dışına da taşımış ve uzun yıllardır bir çok ülkeye ihracatı yapılarak dünya vatandaşlarının da ağızlarını tatlandırmıştır. Bir gün İzmit’e yolunuz düşerse pişmaniyenin tadına bakmadan geçmeyin. Çünkü “Yiyen bir kere pisman, yemeyen bin kere pişman olur.” Bizden söylemesi.

Kaynak: http://www.izmit.gov.tr

pişmaniye5-İzmit-Pişmaniyesi