Nerede O Eski Oyuncaklarımız!

Renkli Kalemler ekibi olarak eski oyuncaklarla ilgili bir araştırma yaptık. Gelişen teknoloji ne yazık ki çocukların oyun hayatını da etkiledi. Eskiden keyifle oynanan ve şimdilerde her çocuğun özlem duyduğu oyuncakların yerini tabletler, bilgisayarlar, telefonlar aldı.

Eski oyuncaklarımız şimdiki oyuncaklarımız gibi değil. Eskiden hep topaç, misket, bez bebek, tetris, çelik çomak, ahşap araba ve sokak oyunlarımız oynanırdı. Günümüzde ise teknoloji ilerledi. Tablet, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletler çıktı. Artık kimse eski oyuncaklarımızı oynamıyor, daha çok teknolojik aletlerle vakit geçiriyor. Bence eski oyunlarımızı, sokak oyunlarımızı unutmayalım ve oynamaya devam edelim.

Gelin eski oyunlarımızı bir kez daha hatırlayalım ve nereden hayatımıza girdiklerine bir göz atalım:

DSC_0054Misket: Misket çocukların oyuncak olarak kullandığı genellikle kemik, cam veya demirden yapılan küçük sert küre biçimindeki toplara denir. Bursa’da çilli olarak adlandırılır. Bilye ve misket dışında Ege Bölgesinde meşe olarak adlandırılır.

 

750A_BEZ_BEBEK_50CM-600-600Bez Bebek: Bez bebek insan figürlerinden yapılan bir çeşit oyuncak. En eski oyuncaklar arasında yer alan bez bebeğe ilk kez 5.yüzyılın ilk yarısında Antik Roma’da bir çocuk mezarında rastlanmış.

 

product-image-125095816_1024x1024Tetris:Tetris ilk olarak Haziran 1985’de Rus Bilgisayar Mühendisi ALEKSEY POJİTNAW tarafından tasarlanan 6 Haziran 1984 tarihinde yayınlanmış bir bulmaca oyunudur.

topac-cevirme-yarism-3f40a78f70e020288fd6Topaç: Çevresine ip sarılıp birden yere atılarak ya da kamçıyla vurularak döndürülen, genellikle ağaçtan yapılan, armut biçiminde, sivri uçlu oyuncak. Bu oyuncakla oynanan keyifli oyun ise topaç çevirmedir.

galeri_geleneksel-oyun-cizi_LKCCSeksek: Seksek, tek başına ya da grup hâlinde oynanabilecek bir denge ve yetenek oyunudur. Oyun için yaklaşık el büyüklüğünde düz bir taş ve yere çizgi çizmek için tebeşir gerekir. Oyuncular seksek şemasını sert bir yüzeye (asfalt, kaldırım taşı vs.) çizdikten sonra sırasıyla taşlarını kutucukların içine atmaya çalışırlar.