Yedikule hurdalığı!!!

yedikule-hurdaligiBİZANSLILARIN vahşice akıl almaz işkenceler uyguladıkları yer olan Yedikule Zindanları kaderine terk edilmiş. Zindan olarak kullanılan kulelerden birinin içerisindeki ahşap katlar yangınlar neticesinde yok olmuş.

 

Zindan içerisinde gezerken aydınlatmalardaki eksiklikler ziyaretçileri zor durumda bırakan tehlikeli durumlara sebep olabilmekte. Zindanların içerisinde dolaşırken yerlere atılmış izmaritlere, yiyecek poşetlerine, içecek ambalajlarına rastlamamak neredeyse mümkün değil.

Girişte yer alan, zindanda yatanların isimleri ve neden orada oldukları ve akıbetleri ile ilgili yazılı Latince yazılmış; tabela hala çok net olarak okunabiliyor. Tabii ki bu kitabeler de diğer ürünler gibi korumasız. Müze girişinde yer alan tarihçeyi anlatan tabela da kırık dökük. Bu da müzeye gelen turistlere hoş bir karşılama olmuyor. 1968-2004 yılları arasında İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olan Yedikule Hisarı ve zindanları günümüzde kültürel etkinlik ve konserlerin düzenlendiği bir müze olarak kullanılmaktadır.

Müze giriş ücreti 10 TL olup müze her gün 09.00-18.00 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.

 

yedikule-hurdaligi2

Ziyaretçilerin dinlenebilmesi için bahçeye yerleştirilen oturma grupları ve çiçek düzenlemeleri güzel düşünülmüş ayrıntılar. Zindanlardan diğerinde bulunan kuyunun üzerine örtülen parmaklık koruma açısından oldukça zayıf ve tehlikeli. Ayrıca hisar içerisinde bulunan camiye ait kalıntılardan çeşme hala ayakta ama musluğundan su akmıyor.

Çürümeye ve yıkılmaya terk edilmiş gibi. Böylesine tarih kokan bir yeri böyle olumsuzluklarla görmek çok üzücü. Acaba yetkililer ne zaman farkına varacaklar ve böylesine önemli bir esere gereken önemi gösterip koruma altına alacaklar merak ediyorum…