Doğaseverlerin Yeni Rotası: Berçelan Yaylası

Berçelan Yaylası ve çevresi dağcılık, kayakçılık, doğa yürüyüşü gibi imkanlarına ve
güzel floraya sahip bir alandır. Berçelan yaylası diğer yaylalar gibi yöre halkının
hayvanlarını otlatmak ve ürünlerini değerlendirmek için yazın göç ettiği ve geleneksel kara çadırları ile yaşadığı bir yayladır.

Resim11Hakkari şehir merkezinden kuzeye doğru 18 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yayla civarında yer alan Seyithan Buzul Gölü çevreye ayrı bir özellik ve güzellik katmaktadır.

Dağcılık ve kayak sporları için uygun bir alandır. Berçelan Yaylasının batısında bulunan Golan Yaylası yörenin en önemli kayak merkezi konumundadır. Golan Yaylasına 15 kilometrelik bir yolculukla ulaşılmaktadır.

Resim12Bölgeyi ziyaret eden turistler yeşilin tüm tonlarının, rengarenk çiçeklerin ve kar kütlelerinin bir arada görülebildiği 3 bin 300 rakımlı Berçelan Yaylası, Cennet ve Cehennem Vadisi ile 3 bin 337 rakımlı Seyithan Gölü kenarında yürüyüş yaparak doğayla iç içe zaman geçirme fırsatı buluyor. Bunun yanında kentte bulunan Meydan Medresesi, Nehri Kayme Sarayı ve 400 yıllık olduğu değerlendirilen taş evler gibi çok sayıda tarihi mekan da turistler tarafından ziyaret ediliyor. Tanıtım çalışmaları ve düzenlenen etkinlikler sayesinde her yıl ziyaretçi sayısı artan kentin farklı bölgelerinde el değmemiş güzellikleri keşfederek fotoğraflıyor.

Kaynakça: www.kulturportali.gov.tr/