Dünyanın En Güzel Yemeği: Serbidew

Yemek kültürü ve yemek alışkanlıkları son zamanların en popüler konusu olmuş durumda. Yemek üzerine programlar, sosyal medya hesapları ve sayısız internet sitesi oluşturulmaya devam ediyor.

Şimdi size hiçbir yerde bulamayacağınız bir yemeği anlatacağız: Serbidew

49e8ca3a-90f3-4912-a5d9-5346868a8e7b
Annem ve babam, başlıkta da belirttiğim gibi, Serbidew’in dünyanın en güzel yemeği olduğunu düşünüyorlar. Gerçekten de Serbidew dünyanın en güzel yemeği, en özel tadıdır. Birbirine en uzak tatları aynı kaşıkta buluşturmayı başarıyor.

Serbidew, aynı zamanda Cizre’nin en zor yemeklerinden biridir. Sadece ilkbahar aylarında yapılabiliyor. Bu yüzden bazıları kış boyunca Serbidew hayali kurar (Örnek: Babam).
Yöremize ilk defa Botan Emirliği zamanında Cizre emirinin özel görevi ile Suriye’ye giden aşçıların getirdiği ve geliştirdiği söyleniyor. Siz Renkli Kalemler okuyucuları için aşağıda tarifini de paylaşıyorum.

Malzemeler:

500 gr yarma buğday

Bir top Keşk

250 gr kavurma ve yağı

Tarifi:

Yarma buğday iyice pişirilir. Büyük bir tabağa konulur. İçi açıldıktan sonra oluşan havuza (Keşk-çortan) suyu ve yağ dökülür. Yarma üzerine kavurma parçaları dizilir ve servis yapılır.

Not: Tabii böyle üç cümlede anlattığıma bakmayın. Sadece keşkin çözülmesi bile saatler aldığı için, büyük bir emeğin sonucu ile olur diyebilirim.

Afiyet Olsun!