Fındığı, Kirazı, Mısırı, Balığı Dinleyin!

Giresun’un en meşhur yiyecekleri fındık, kiraz, mısır ve balık okurlarına kendilerini tanıttı!

Dünyanın en güzel fındığıyım !

Merhaba benim adım fındık. Giresun’un en meşhur ürünüyüm. İnsanlar beni çok sever ve köylerden toplarlar. Kamyonlara yüklendikten sonra harmanlara serilirim. Kabuğum kırıldıktan sonra çıtır çıtır yenilirim. Bensiz çikolatanın tadı da olmaz.  Bileşimimde B ve C vitaminleri ile insanlara sayısız faydalarım vardır. Kalp hastalarına iyi gelirim. Çiğ veya kavrulmuş olarak yenildiğim gibi pastacılık ve çikolata yapımında da kullanılırım. Başlıca türlerim, tombul fındık, sivri fındık ve kara fındıktır.  Tombul fındık en çok benim yaşadığım ilde, yani Giresun’da yetişir. Dünyada “Giresun fındığı” olarak çok aranırım.

020620161046341106215

 Giresun’un kirazıyım!

Merhaba benim adım kiraz. Ana vatanım Giresun’dur. Çocuklar beni çok sever. Birbirlerini güldürmek için beni kulağına takarlar. Bu nedenle ismimi Yunanca kiraz anlamına gelen Kerasus veya Keresea kelimelerinden aldığım bazı tarihçiler tarafından dile getirilir.

M.Ö. 74 yılında Romalı komutan Lucullus, Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yaptığı seferde batıda bilinmeyen yabani kiraz ağaçlarını görmüş ve Roma’ya geri dönerken kiraz fidanları götürmüş. Böylece  buradan tüm dünyaya yayılarak çok ünlü oldum. Japonya’nın kiraz üretim merkezi olan Sagae şehri, ana yurdumun Giresun olmasından dolayı yaşadığım şehir, Giresun’u 1989 yılında kardeş şehir ilan etmiştir.

kiraz

  Güneş gibi rengi olan mısırım! 

Merhaba benim adım mısır. Püsküllü saçlarım, bir sürü dişim var. Güneş gibi sarıyım. Değirmende öğütüldüğümde un haline gelirim.  Mısır unundan, Karadeniz denilince ilk akla gelen tatlardan biri olan, mısır ekmeği olurum. Mısır ekmeği ile sofraların en sevilen gıdasıyım.

An ear of corn isolated on a white background

  Küçücük ama çok lezzetli olan hamsi balığıyım!

Merhaba benim adım hamsi. Karadeniz sularıdır evim. En çok kışın olurum; soğuk buzların üstünde yatmayı çok severim. Küçücük gövdem, parlak rengim ve muhteşem lezzetimle Karadeniz mutfağının vazgeçilmeziyim. Çok leziz ve faydalıyımdır.

Hamsi1