Eğlenceli sokak oyunları

eglenceli-sokak-oyunlari

Sokak oyunlarını seven biri olarak Renkli Kalemler Gazetesi için sokakta oynayabileceğiniz birkaç oyun seçtim.

 

 

Bunlardan ilki Uçak oyunu. Uçak, bir ebeleme oyunudur, 7 kişi ile oynanır. Ebe diğer çocukları yakalamaya çalışır. Yakalanan çocuklar uçak gibi kollarını açarak dururlar. Duran oyuncu, ebe tarafından yakalanmamış bir oyuncunun bacaklarının arasından geçmesi ile çözülebilir. Oyun ebenin herkesi yakalaması ile biter.
Sokakta oynayabileceğiniz bir başka oyun ise Yakar Top. Bu oyun en az 4 kişi ile oynanır. 4 kişi 2’şerli gruplara ayrılır. Ortaya seçilen bir grup geçer. Diğer grup da vurucu olarak, ortadaki grubu topla vurmaya çalışır. Eğer ortadaki çocuklardan birisi top yere değmeden havada yakalarsa bir can kazanmış olur. Ortada bir oyuncu kaldıktan sonra, o oyuncu 12 atışta vurulmazsa ortadaki grup 1-0 öne geçer ve yeniden oynama hakkı kazanır. Eğer vurulursa da sıra karşıdaki gruba geçer.
Anlatacağım son oyun ise Körebe. Oyunu beraber oynayacağımız arkadaşlardan biri körebe olur ve gözleri bağlanır. Körebe etrafta dolaşarak birini yakalamaya çalışır. Yakaladığında da yakaladığı kişi körebe olur ve oyun böylece sürüp gider. Hepinize keyifli oyunlar.