Eski Klasikler

eski-klasiklerAnneanne ve dedelerimiz çocukken bu oyunları oynuyorlarmış.  Peki, siz en çok hangi oyunu beğendiniz?

Eskiden çocuklar sabahtan akşama kadar sokaklarda oyun oynar, arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmenin tadını çıkarırlarmış. Artık hiç birimiz sokakta oyun oynamıyoruz. Çünkü artık hem çocukların oynayabileceği park ve oyun alanları azaldı hem de teknolojik aletlerle oynamaya alıştık. Oyunlar gibi sokak kültürü de biz çocuklar için geçmişte kaldı.

Ben de düşündüm ki eski oyunları araştırıp bilgi verirsem belki eskiye bir dönüş yapabiliriz. Bunun için en güzel kaynak olan anneannem ve dedemle görüştüm.

Bakın neler anlattılar:

1.TOPAÇ OYUNU: Topacı yere atınca kırılmaması için sağlam bir ağaç türü tercih edilirdi. Topacın ucuna yerde dönmesini sağlamak için bir çivi çakılırdı. Topacın dengede dönmesi önemliydi, bu yüzden çivi dikkatle çakılmalıydı. Topaca bal mumundan yapılmış ip sarılır ve ustalıkla yere atılırdı.
2.ÇELİK ÇOMAK:Herkes tarafından farklı oynanan bir oyundur. Herkesin elinde bir sopa olurdu ve buna çelik denirdi. Çomak ebe tarafından rakiplerine atılırdı ve rakipler de atılan çomaktan çelikle kurtulmaya çalışırdı.
3.UZUN EŞEK: İki grupla oynanan eğlenceli bir oyundur. Oyunu yöneten kişi kafasını baştaki kişinin bacaklarının arasına sokup eğilirdi ve arkadaşları da ardı
ardına, onun arkasına dizilirlerdi. Burada amaç, eşeği çökertmekti. Hangi grup eşeği çökertirse o kazanırdı.
4.YAĞ SATARIM, BAL SATARIM: Çocuklar yere çömelir ve daire oluştururlar. Ebe seçilir ve eline mendil verilirdi. Ebe dairenin etrafında “Yağ satarım, bal satarım, ustam ölmüş ben satarım” diyerek koşardı. İstediği bir arkadaşının arkasına mendili
atardı ve o kişi ebeyi yakalamaya çalışırdı. Ebe de arkasına mendil koyduğu arkadaşının yerine oturmaya çalışırdı.
5.KÖREBE: Ebe seçilir ve gözleri bağlanırdı. Gözleri bağlı ebe arkadaşlarını yakalayıp ebelikten kurtulmaya çalışırdı.

eski-klasikler2