Eskimeyen oyuncak: Topaç

eskimeyen-oyuncak-topacBilgisayar oyunlarından çok daha eğlenceli bir oyun ve oyuncağı araştırdık. Yüzlerce yıllık bir tarihe sahip olan renk renk, çeşit çeşit topaçlar hakkında çok şey öğrendik!

Eski oyuncaklar yeni oyuncaklara göre daha teknolojisiz. Eski oyuncaklar, beştaş ya da topaç gibiyken yeni oyuncaklar kumandalı araba gibidir. Topaç ağaçtan yapılır ve tombul bir havuç şeklindedir. Alt kısmında çiviye benzer demir bir madde bulunur. Havuç şekline benzeyen tahtasının etrafına ip sarıp, ileri doğru hızla atıp çektiğimizde çok hızlı bir şekilde dönmeye başlar. İpi hemen çivinin üzerinden, boğumlar arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde sarmalıyız ve hızlıca fırlatmalıyız ki hızlı bir şekilde dönsün.

Topaç çevirmek marifet gerektirir. Eskiden çocuklar kim daha güzel topaç çeviriyor diye kendi aralarında yarışırmış. Türkiye’de topacın binlerce farklı adı olduğu söylenir. Bunlardan bazıları tölek, fırdöndü, fırıştak, develeme, maymun, mozaik, atma, kırlangıç, havuç, meşe, dolama, düyeme ve deremedir.

Ayrıca topaçlar türlerine göre üçe ayrılır. Hacı leylek uzun bir topaçtır ve diğerlerinin arasında en kuvvetlisidir. Hem kendi etrafında hem de diğer topaçların etrafında döner. Pamuk ise orta boyda bir topaç olmasına rağmen en hızlı dönen topaçtır. Dönerken yerinde sabit durur. Tartor dönerken zıplayan bir topaçtır. Oldukça yavaş döner.

Yüzlerce yıldır Anadolu’da çocukların başlıca oyuncağı olduğunu bildiğimiz topacın M.Ö. 2. yüzyılda Mısır’da oynandığına dair bulgular mevcut. Günümüzde yerini bilgisayar oyunlarına bırakan oyuncaklar artık hiç oynanmıyor.

Oysa topacın bilgisayar oyunları gibi bir zararı yoktur ve arkadaşlarımızla zaman geçirmemizi sağlar. Farklı türlerde, renk renk topaçlar oynanmak için sizleri bekliyor!