Sergi Bahane, Oyuncaklar Şahane!

sergi-bahane-oyuncaklar-sahaneİzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi ev sahipliğinde düzenlenen ve Polonya’dan getirilen Haydi Oynayalım Tasarım Sergisi, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda açıldı.

Mickivkievez Ensitüsü’nün yönettiği ve 30 Kasım 2014 tarihine kadar açık olan sergiyi ilk gününde ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi İzelman Anaokulları’nın minik öğrencileri, oynadıkları oyuncaklarla Polonya kültürünü tanıma fırsatı buldular.

Oyunlar Polonya’nın en popüler kuşlarından leyleğin ayak izlerinin takip edilmesiyle başladı. Bu sergiyi bizim de ziyaret etme fırsatımız oldu, gördüklerimiz karşısında büyülendik. Polonya’daki çocuklar müthiş bir sergi hazırlamış.

Sergiye gittiğimizde görevliye merak edip sergiyi hazırlarken çocukların yardım alıp almadıklarını sorduk ve büyüklerinden yardım aldıkları cevabını aldık. Sergi dışında, önce Mısırlı kıyafetleri dikkatimizi çekti. Serginin içine girdiğimizde düşündüğümüzden çok daha büyük ve kalabalık olduğunu fark ettik, yüzlerce oyuncak vardı.

Oyuncakları nasıl yaptıklarını sorduk ve sıradan kartonlardan bile çok değişik oyuncaklar yarattıklarını, çok yaratıcı düşünebildiklerini öğrendik. Bir diğer ilgimizi çeken şey ise yerdeki leyleğin ayak izleriydi. Sergide ilerledikçe ayak izlerini takip ettiğimizde yuvarlak bir zemine çizilmiş sorularla karşılaştık. Bu soruları cevaplayıp sergiye devam ediyorduk. Böylece dikkatimiz hiç dağılmadı.

İlginç bir sunumla bir araya getirilen ve özenle seçilen nesneler hepimizin çok ilgisini çekti. Sergide geçirdiğimiz bu günde hem farklı kültürleri tanıma fırsatı bulduk hem de çok eğlendik.