El Sanatları Kursunu Ziyaret

Bitlis Halk Eğitim Merkezi’ne ziyarete giderek el sanatları hocası olan Ela Hoca ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kurs ve kendisi hakkında bilgiler edindik. Şimdi hep beraber aldığımız cevaplara bakalım …

Kaç yıldır el sanatları kursunda eğitim veriyorsunuz ?
Ben okul okumadım. 15 yaşına gelince 3-4 yıl boyunca el sanatları kursuna gittim. Gittiğim kursta başarılı bir öğrenciydim. Arkadaşlarım bana öğretmen olmamı söylediler. Ben de kararımı verip kurs öğretmeni oldum. 8 yıldır bu işi yapıyorum.

İşinizi seviyor musunuz ?
İşimi çok severek aşkla yapıyorum. Öğrencilere bir şeyler öğretmek ve onlarla zaman geçirip sohbet etmek yeni insanlar tanımak çok hoşuma gidiyor.

İşinizin zor yanları var mı? Varsa neler?
Bu işin en zor yanı verniklemek oluyor. Genel olarak vernikleme işini öğrencilerim de sevmiyor. Hem kokusu hem de kuruma süresi nedeniyle bizim için uzun ve zahmetli bir iş haline gelebiliyor.

Öğrencilerin işleri öğrenmeleri uzun sürüyor mu?
Kursa gelen öğrencilerimin el becerileri varsa öğrenmeleri fazla uzun sürmüyor. Yine de yapmaları gereken şeyleri tamamen kavrayıp öğrenmeleri 1-2 ayı buluyor.

Yaptığınız işleri nerelerde kullanıyorsunuz? Herhangi bir geliri oluyor mu?
Biz yaptığımız sanat işlerinin bazılarını sergiler açarak satıyoruz. Herkes kendi yaptığının parasını kendisi alıyor. Bazılarını ise evimize götürüp dekor olarak kullanıyoruz.

Kursa isteyen herkes katılabiliyor mu?
Bu kursa herkes girebilir. Sadece eli yatkın olmayanlar biraz zorlanıyorlar. Ama ben yine de öğrenmeleri için elimden geleni yapıyorum.

Başka bir meslek sahibi olmak ister miydiniz?
Ben başka bir meslek sahibi olmak istiyordum ama demek ki nasip böyleymiş. Ben de el sanatları kursu öğretmeni oldum.

marifetli eller