Hiç operaya gittiniz mi?

hic-operaya-gittiniz-miTürkiye’de çoğu insan operanın, bir kadının veya bir erkeğin sahnede durup bağırmasından başka bir şey olmadığını düşünür. Oysa opera ne kadar emek isteyen bir tiyatro türüdür, biliyor musunuz?

 

Öncelikle opera bir tiyatro dalıdır, ama onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği oyuncuların müzik eşliğinde diyalog kurmalarıdır. Aslında çok eğlenceli ve dikkat çekici bir sanattır. Ama bazı insanların ön yargısı yüzünden operayı yanlış tanıyor ve tanıtıyoruz.

Aslında insanlar operayı kim izleyecek gibi bir düşünceye sahiptir. Ama operayı izlemeye gittiğinizde çok büyük bir salonun tıka basa dolu olduğunu görebilirsiniz. Hiçbir operada orkestra sahnede durmaz, sahnenin altında kocaman bir boşluk vardır, orkestra orada yer alır. Sahnede oyuncular müzikal bir tiyatro yaparlar. Orkestra fark edilir bir hata yaparsa oyun kötü yorumlar alır bu yüzden çok çalışmaları gerekir.

Renkli Kalemler Ankara ekibi olarak, Devlet Opera ve Bale Sahnesi’nde “Nasrettin Hoca” isimli çocuk operasını seyrettik. Gerçekten tüm çocukların seyretmesini çok isterim. Çok eğlenceli bir eserdi ve özellikle çocuklar için böyle bir oyunun sahneye konulması son derece önemliydi.

Oyun oldukça interaktif. Oyuncular ve seyirciler sanki oyunu birlikte oynuyordu. Özellikle Nasreddin Hoca’nın salon içerisinde dolaşması, çocuklara sorular sorması oyunun canlılığı bakımından çok önemliydi. Kostümler, dekor konusunda en ince detaylar bile gözden kaçırılmamış ve dikkat çekici renkler kullanılmıştı. Oyunun, sadece yetişkinler tarafından oynanmaması, çocuk oyunculara da yer verilmesi ayrı bir güzellik katmıştı.

Oyun süresince Nasreddin Hoca, her zaman olduğu gibi eğlendirirken düşündürmeyi de ihmal etmedi. Nasreddin Hoca ve opera buluşması çok keyifli bir deneyimdi