Tiyatro türlerini ne kadar tanıyoruz?

hic-tiyatroya-gittiniz-miTiyatroya gitmeyi severiz ancak hangi türde oyun izlediğimizi çoğu zaman bilmeyiz. Bilmediğiniz birçok tiyatro türünü tanımaya ne dersiniz?

Trajedi, bir tiyatro çeşididir. Özelliği ise kişilere korku, heyecan ve acındırma telkinleriyle ders vermektir. Trajediler genellikle beş perdelik oyunlardır. Trajediler ilk sahnelendiğinde dekor henüz kullanılmıyordu, tüm oyun boyunca oyunculara korolar eşlik ederdi.

Opera, bütün sözlerin, hareketlerin ve jestlerin müzikle yapılan ve orkestra şefinin idaresine verilmiş dram ve trajedilerdir. Ağır ve hüzünlü havası vardır. Çok gösterişli dekor ve giysiler içinde sunulur.

Tuluat’ta sanatçılar, oynadıkları eserin konusuna bağlıdırlar ama oyundaki sözleri içlerinden geldiği gibi söyleyerek, doğaçlama yaparlar. Tuluat’a “PERDELİ ORTA OYUNU” da denir.

Komedi, kişilerin, olay ve adetlerin gülünç, eğlendirici yönlerini göstermek amacıyla ders vermeyi ve hoşça vakit geçirmeyi hedef edinen tiyatro çeşididir.

Dram, trajediyle komediyi bir araya getiren oyun çeşididir. Dram, düzyazı ve şiirsel bir dille yazılabildiği gibi üç perdeden beş perdeye kadar olabilir. Konular çeşitlidir.

Pandomim ise olayları, duygu veya düşünceleri; yüz mimikleri, el-kol ve beden hareketleri kullanarak yansıtmayı amaçlayan ve sözsüz oynanan oyundur.