Divriği Alatlı Pilavı

DSCF6723 (Medium)Divriği’nin yemek kültüründe ayrı bir yeri olan, Selçuklu günlerimizin hatırasını taşıyan Alatlı Pilavı, halk arasında Divriği Pilavı olarak da bilinen lezzetli bir yemektir. Renkli Kalemler ekibi olarak sizler için özel günlerde bu leziz yemeğin tarifini araştırdık.

 

Malzemeler:

2 su bardağı pilavlık pirinç

500 gram yağsız kuzu eti

50 gram tereyağı

1 adet büyük boy kuru soğan

1 çay bardağı bamya üzümü

2 su bardağı sıcak et suyu

1 çay kaşığı yenibahar, karabiber, tuz.

1 su bardağı haşlanmış nohut

Yapılışı:

Kuzu eti bir gece öncesinde pişirilir ve parçalara bölünür. Haşlanan etler bir tepsiye dizilerek karabiber serpilir. Haşlanan etin suyu pilavda kullanılmak üzere süzülür bir kenarda bekletilir. Haşlanan nohutların kabukları çıkartılarak ikiye bölünür. Ön hazırlık aşaması bu şekilde.

Bir tencerede tereyağını eriterek içine yemeklik doğranmış kuru soğanları ekleyin altın sarısı olana kadar kavurun. Üzerine haşladığımız etleri dizin baharatları ve tuzu da ekleyip kavurmaya devam edin. Üzerine haşlanmış nohutları ve üzümleri yayın üzerine iyice yıkadığınız pirinçleri ilave edin kaynattığınız et suyunu tencerenin kenarından yavaşça ekleyin.

Kısık ateşte pişirilir, pişerken pilav karıştırılmaz. Suyunu tamamen çektikten sonra üzerine tereyağı gezdirilir. Pilavın üzerine tülbent kapatılarak tencerenin kapağı kapatılır.

Demlenmesi için pilav tenceresi büyük bir örtü ile sarılır.15 dakika sonra pilav tenceresinin kapağı açılır ve karıştırılır ki pilav lapa olmasın. Tekrar üzeri kapatılarak demlenmesi için bırakılır.

Tabağa ters çevirerek servis yapılır. Alatlı Divriği Pilavı üzüm hoşafı ile servis edilir.

Bu pilav Divriği halkı tarafından düğünlerde, toplu davetlerde ve özel günlerde ikram edilir.

AFİYET OLSUN.

DSCF6721 (Medium)