Etem Çalışkan’dan Çocuklara Öğütler

IMG-20170510-WA0005 21-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Adana 2. Geleneksel El Sanatları Festivali kapsamında davetliler arasında yer alan hattat, ressam ve hüsn-i hat sanatçısı, Etem Çalışkan ile tanışma fırsatı bulduk. Renkli Kalemler Adana Ekibi olarak kendisinden çocuklar için öğütler istedik. Bakalım Etem Dedemiz, çocuklara ne gibi öğütlerde bulundu.

 Öncelikle Etem Dedemizi tanıyalım:

Güzel yazı ustası Etem Dedemiz 1928 yılında, Tarsus’un Göçük Köyü’nde dünyaya geldi. Köyün taşlı yollarından İstanbul’a uzanan ömrünü, kaligrafi sanatına adadı. Uzaktan da olsa Atatürk’ü gördüğünde ilkokuldaydı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenciyken, hocası Prof. Emin Barın’la birlikte Anıtkabir yazılarını yazdı. Bugün okullarımızda, sınıflarımızda bulunan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklâl Marşı’nın her bir harfi onun kaleminden çıkmıştır. Ayrıca 10 Kasım dolayısıyla 1969 yılında Milliyet gazetesi için yaptığı Atatürk portresi ve imzasıyla hafızalara kazındı. Kur’an’ın Türkçe mealini yazıya döktü. Pek çok ilde resim ve kaligrafi sergileri açtı.

IMG-20170510-WA0004

Gelelim tanışmamıza vesile olan festivale…

Akdeniz Geleneksel El Sanatları Derneği tarafından başlatılan Geleneksel El Sanatları Festivali’nin bu yıl ikincisi gerçekleştirildi. Adana 2. Geleneksel El Sanatları Festivali’nin amacı, somut olmayan kültürel miraslar kapsamında yer alan, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının korunması, yaşatılması ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlamaktır. Bu festival sayesinde çok kıymetli Etem Dedemizle tanışma ve çalışmalarını izleme fırsatı bulduk.

IMG-20170510-WA0002

 Etem Dede’den çocuklara öğütler:                                                                   “Aklınıza gelen her şeyi yapın; ama zararlı olan şeyleri asla yapmayın.

Çok çalışınız. Doğadaki her şeyi sevin, şiir yazın, şiir okuyun.

Anneniz ve babanızla barış içinde olun.

Kalem, kağıt ve kitap sevin. Yazın ve okuyun. Bir yerde kağıt görürseniz; onu yerden kaldırın ve kağıdı koruyun.

Birbirinize  gece ve gündüz “Günaydın” deyin; çünkü gün 24 saattir. Yarısı gece, yarısı gündüzdür. Geceler ve gündüzler aydınlık olsun. Size yol gösterenlere kendi bilgilerinizle uyum sağlayın.”

 İşte böyle…

Etem Dedemize öğütleri için çok teşekkür ederiz. Bütün çocuklara yol gösterici olması dileğiyle. Kendisine ayrıca sağlıklı ve sanatlı uzun ömürler diliyoruz.