Guınness’in Tavası

Edirne Belediyesi 8’inci Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali kapsamında dünyanın en büyük tavasıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için rekor denemesi yapıldı.

images

Edirneli tava ciğer ustalarından da desteğini alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın hazırlattığı 2 ton ağırlığında 80 santimetre yüksekliğinde ve 704 santimetre çapındaki tavada 600 kilo ciğer pişirildi. Rekor denemesi için 2 bin 520 litre ayçiçeği yağı, 250 kilo un, 12 ton odun ve 3 ton kömür harcandı. Pişirilen dev tavada pişen ciğer halka da ikram edildi. İkram sırasında görevliler zor anlar yaşadı.

Vinç Yardımıyla Tava Ateşin Üzerine Kondu

9 metre çapındaki platformda ustaların gezinip; ciğer pişirebileceği yerinin de bulunduğu tava; parçalar halinde tırla Edirne’ye getirildi. Rekor denemesi sırasında belediye tüm önlemleri alırken, Edirne Belediyesi İtfaiye Ekipleri ve Sağlık Personeli de alanda hazır bulundu. Rekor denemesi öncesi festivale katılan bando ekipleri Meriç Köprüsü’nde kortej yürüyüşü yaparak Lalezar önündeki alanda yerini aldı. Dünyanın en lezzetli ciğerinin Edirne’de olduğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; rekor denemesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Dünyanın en lezzetli ciğerinin dünyanın en büyük tavasında pişmesi gerektiğini belirten Gürkan, rekor denemesinin Guinness Rekorlar Kitabı tarafından onaylanmasının ardından tavanın, ciğer ve ciğer ustasının yer aldığı heykelle birlikte sergileneceğini söyledi. Gürkan, “Edirne ilk defa bir rekor denemesine şahitlik ediyor. Seni seviyoruz Edirne” dedi.

DSC_3791 DSC_3818

(Kaynak:Hudut Gazetesi, Edirne)