Hikaye Anlatıcıları

Çenet (Medium)

YouTube sayesinde modern zamanların en ünlü hikâye anlatıcıları arasında giren Ruhi Çenet ve Barış Özcan’ı sizler için araştırdık.

Ruhi Çenet

1990 yılında, Aydın’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamladıktan sonra, öğrenim hayatına devam etmek için Hindistan’a gitti. Uzun süre bu ülkede kaldı. Hem okuyup, hem gezebilmek için video bloglarını, hazırlamaya başladı. Videolarını ilk olarak Hindistan da hazırlayıp, yayınlamaya başlasa da daha sonra İstanbul’a taşınıp, daha fazla kitlelere ulaşmaya başladı. Ruhi Çenet videolarının en önemli özelliği, bilgilendirici olması… Ruhi Çenet, Youtube kanalıyla yaptığı araştırmaları ve öğrendiği bilgileri abonelerine zaman zaman korkutucu, zaman zaman da eğlendirici bir tarzla sunuyor. İki ayrı Youtube kanalı bulunan Çenet’in, ilk kanalının 1.6 milyondan fazla abonesi bulunmaktadır. Kanal, bugüne kadar yaklaşık 200 milyon izlenme sayısına ulaşmış durumda.

Özcan (Medium)

Barış Özcan

43 yaşındaki Youtuber Barış Özcan İstanbul’da oğlu ve eşiyle beraber yaşıyor. Youtube kanallarında, sanat, tasarım ve teknoloji ile ilgili araştırdığı veya kendi çektiği videoları paylaşıyor. Abone sayısı 1 milyonu geçen Barış Özcan’ın videoları 53 milyondan fazla izlendi. Apple, Adobe ve Linkedin gibi uluslar arası yazılım firmalarına danışmanlık ve sosyal medya hizmeti vermiştir. Adobe Akdeniz ülkeleri Satış Müdürlüğü de yapan Özcan, TRT, El-Cezire, CNN Türk gibi uluslararası kanallarda yayınlanan belgeseller yaptı ve yönetti.
Bugüne kadar çeşitli kurumlarda ve konferanslarda 600’den fazla konuşma yaptı. Youtube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri oldu.

Kaynak:Medya Akademisi