Tarihi Mirasımız “Kadıoğlu Mozaikleri”

Renkli Kalemler Çaycuma ekibinden Elif Seher Çakır, ilçemizdeki Kadıoğlu Mozaikleri ile ilgili bilgi almak için Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Şahin Yıldırım ile bir araya geldi. Mozaiklerle ilgili edindiği eşsiz bilgileri bu haberimizde bulabilirsiniz.

Kadıoğlu mozaikleri a

Öncelikle neden arkeolojiyi seçtiniz ve hayalinizdeki meslek bu muydu?
Arkeoleji mesleğini seçmemin nedeni tarih derslerimin çok iyi olması., tarihi ve erken uygarlıkları okumayı, öğrenmeyi çok sevmemdi. Hayalimdeki meslek buydu.
Kadıoğlu Mozaikleri nerededir ve mozaikler ne zaman ,nasıl keşfedildi?
Çaycuma ilçesine bağlı Kadıoğlu Köyü’nde bulunan mozaikler 2007-2008 yılları arasında bulundu. Mozaiklerin bulunduğu bahçenin sahibi bahçesinde ekim yaparken bunları keşfetti ve Karadeniz Ereğlisi Müzesi’ne haber verdi.
Kadıoğlu Mozaikleri ile ilgili bilgi verir misiniz?
Kadıoğlu’da toplam üç tane mozaik bulunmuştur. Bunlardan birisi mitolojik bir sahneyi anlatır. Mitolojiye göre Dionysos adındaki şarap tanrısına hakaret eden Trakya Kralı Lykurgos adındaki bir erkek, kendi karısı olan Ambrosia’ya kandırır ve onu öldürmeye çalışır. Mozaikte bu sahne anlatılmaktadır. İkinci mozaik olan Ambrosia mozaiğinin hemen kuzeyinde ise geometrik desenli bir başka mozaik daha bulunmaktadır. Üçüncü mozaik ise figürlü mozağin batısında bulunmuştur. Bu mozaik oldukça büyük bir salonun tabanını oluşturur.
Kadıoğlu mozaiklerinin önemi nedir?
Kadıoğlu mozaikleri bölge arkeolijisi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu bölgede ele geçmiş tek örnektir. Türkiye’de bu kalitede mozaik zeminler Zeugma, Efes gibi antik kentlerde yer alıyordu. Kadıoğlu’nda böyle bir mozaiğin bulunması bölgemiz için oldukça büyük bir şanstır.
Halk ne zaman mozaikleri görebilecek?
Halkın mozaikleri görebilmesi için biraz daha beklemesi gerekecek. Proje tamamlanmadan burasının ziyarete açılması eserlerin korunması açısından oldukça tehlikeli. Bundan dolayı çalışmalar tamamlanınca burası bir müze hale getirilince halk elbette ki ziyarete gelebilir.
Tarihi miraslarımızı korumak için bize düşen görevler nelerdir?
Ülkemiz tarihi eserler açısından eşsiz bir coğrafyada yer alır. Tarihi eserler bizim kültürel miraslarımızdır ve bunları korumak hepimizin bir görevi olmalı. Tarihi eserlerimize zarar verenleri uyarmalı, engellemeli ve devletimize bildirmeliyiz. Çocuklarımıza tarihi eser sevgisini anlatmalıyız.

Dr. Şahin Yıldırım’a bize ayırdığı vakit için teşekkür ederiz.
Kadıoğlu mozaikleri 1

.