Nemrut’ta Tarih Kokan Heykeller

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı’nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında boyları 7 metreyi bulan devasa heykeller bulunuyor.

nemrut1jhgj dev-heykeller-mekani-nemrut,Sh_j7e1GlUyShpgj5AzAkw

Tarih meraklıları için de geçmişin izlerini taşıyan bu büyük heykeller mutlaka gidip görülecekler listenizde yer alması gereken eşsiz tarihi bir dokudur. Doğu ve Batı Medeniyetlerinin kesişme noktası ve Dünyanın sekizinci harikası Nemrut Dağı, yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.

Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra 2150 metrelik yüksekliğiyle güneşin doğuşu ve batışının büyüleyici bir şekilde izlenebileceği bir yerdir. Gidip günün doğuşunu izleyecekseniz bu yükseklikte gün doğarken  havanın soğuk olacağını hesaba katmayı unutmayın. Eğer yaz tatilinizde nereye gideceğinize karar vermediyseniz Nemrut Heykellerini görmeyi seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Kaynak: www.tanitma.gov.tr