Nicomedia Krallığı, Kocaeli

3000 yıllık önemli tarihi ile büyük krallıklara ev sahipliği yapmış olan Kocaeli, içinde hala ayakta durmayı başaran eserleri barındırıyor. Kocaeli’ye gelirseniz mutlaka görülmesi gereken bu tarihi yerleri  sizler için araştırdık.

Eskihisar Kalesi – Gebze

800 yıldır ayakta duran ve içinde büyük bir tiyatro alanını da barındıran kale deniz kenarında muhteşem manzarasıyla sizleri karşılıyor. Eskihisar Kalesi, Gebze’nin Güneybatısında, Darıca ilçesi merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kale, İstanbul, Ankara karayolu ve Gebze istasyonu ile bağlantıya sahip.

 

eskihisar kalesi

Kaiser II.Wilhelm Köşkü-Hereke

Hereke kıyısında, eskiden Sümerbank’a ait olan dokuma ve halı fabrikasının sınırları içinde bulunan Kaiser II.Wilhelm Köşk’ü, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in İzmit-İstanbul Demiryolu açılışı için İzmit’e geldiğinde konaklaması amacıyla yaptırılmıştır. Köşkün mimarı İtalyan asıllı Raimondo D’Aranco’dur. Kaiser Wilhelm Köşkü’nün mimari parçaları, Yıldız Sarayı’nda hazırlanmıştır. Sonrasında ise, Hereke’de daha önceden hazırlanmış olan taş temeller üzerine bu parçalar monte edilmiştir.

kaiser william

Süleyman Paşa Hamamı – İzmit 

İzmit eski ticaret merkezi olan Yukarı Pazar mahallesi’nde bulunur. Yaklaşık 600 yıllık mazisi ile Kocaeli’deki en eski Osmanlı dönemi hamamı olan tarihi yapının aslına uygun restorasyonu, bir süre önce tamamlanmıştır.

süleyman paşa hamamı

Saatçi Ali Efendi Konağı -İzmit

1776 yılında 1. Abdulhamit zamanında inşa edilmiştir. İzmit’in denize hakim eğimli bir yamacı üzerine inşa edilmiş olan konak ahşap kepenkli ve lokmalı, parmaklıklı pencereleri, dış ve iç duvarlarındaki kalem işi süslemeleriyle dönemini en iyi yansıtan sivil mimarlık örneklerimizdendir.

785-kocaeli-eski-vali-konagi-izmit

Mimar Sinan Köprüsü-Dilovası

16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 65 m uzunluğundaki taş köprü, üç kemerlidir. Ayaklarının ortasında boşaltma gözleri vardır. 16. Yüzyılın başlarında inşa edilen köprünün herhangi bir bakım ve onarım görmeden zamanımıza intikal etmesi, köprünün ne kadar sağlam yapıldığını ortaya koymaktadır.

75_big

İzmit Saat Kulesi 

İzmit’in Kemal Paşa mahallesi’nde, Kasr-ı Hümayin (İzmit Sarayı) ile Atatürk Heykeli arasında yer alan Saat Kulesi, İzmit Mütasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından, Sultan II.Abdülhamit’in tahta  çıkışının 25.yıl dönümü  dolasıyla 1902 yılında yaptırılmıştır.

saat kule

 

Sırrı Paşa Konağı -İzmit 

1888-1894 yılları arasında İzmit’te Mutasarrıf (günümüz valisi) olan Selim Sırrı Paşa’nın, çizimini bizzat kendisinin yaptığı Selim Sırrı Paşa Konağı 1892 yılında inşa edilmiştir. 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, 2 katlı ve ahşaptan yapılmış olup konağın iç duvarları antik heykel ve mimari parçaları ile süslenmiştir. Konağın müştemilatı, Fransa’dan özel olarak getirilen tuğlalarla örülmüştür. Sırrı Paşa Konağı’nın iç mekân duvar bezemelerinin, Dolmabahçe Sarayı’nın restorasyonunu yapan ressamlar tarafından tezyin edildiği rivayet edilir. Mutasarrıf Sırrı Paşa tarafından yaptırılan ve Kocaeli şehrinin en görkemli yapılarından birisi olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalemişi süslemeleriyle dikkat çekmektedir.

indir

Arkeloji ve Etnogrofya Müzesi – İzmit 

1873-1910 yılları arasında inşa edilen Tarihi Gar Binaları Kompleksinden, Tamir Atölyesi, Su Deposu, Lojman Binası ve İki adet Tekel Deposu birleştirilerek oluşturulan teşhir salonundan ibarettir. Mimarı Alman Otto RİTTER’ dir. 2007 yılından beri müze olarak hizmet vermekte, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi eserleri sergilenmektedir.

31-kocaeli-arkeoloji-ve-etnografya-muzesi636252630145571856

kaynak: www.kocaelikitabeleri.wordpress.com