Unutulan Çocuk Oyunları

Çocukken nerede yuvarlak bir taş görsek “beş taş” oynamak için o taşı alıp saklamışızdır. Ya da “körebe” oyununda içimizden sürekli ebe olmamayı dilemişizdir. Bilgisayar oyunlarına olan ilgi artarken sosyalleşmemizi, güzel vakit geçirmemizi sağlayan oyunlarımız unutulmaya yüz tutmuş durumda. Bu güzel oyunlarımızı unutmamak ve unutturmamak için haydi onları hatırlayalım.

Birdirbir : Bu oyunda belli bir kişi sınırlaması yoktur. Kişi sayısı arttıkça oyun daha zevkli bir hale gelir. Oyunun başında bir ebe seçilir. Ebe öne eğilerek ellerini dizlerine dayar. Diğerleri bir kaç metre arayla sıra oluştururlar. Oyuncular sırayla koşarak, eğilmiş duran ebenin üzerinden ellerini sırtına bastırıp, bacaklarını açarak atlarlar. Atlarken de sırayla tekerlemenin dizelerini söylerler: “Birdirbir. İkidir iki, olur tilki. Üçtür üç, yapması güç. Dörttür dört, kuş gibi öt. Beştir beş, aldım bir eş. Altıdır altı, yaptım kahvaltı. Yedim yedi, elim sırtına değdi. Sekizim seksek. Dokuzum durak.” Dengesini kaybeden ya da düşen oyuncu “yanmış” sayılır ve yeni ebe olur.

Resim4

Beştaş : Birden fazla kişiyle oynanır. Beş tane yuvarlak taşla oynanır. Oyunun aşamaları şöyledir: Taşlar serbest yere bırakılır. Ebe yerdeki taşlardan uygun olanını seçer. Seçtiği taşı havaya atar. Her attığında yerden bir taş alıp havaya attığı taşı yakalar. Yerdeki taş bitinceye kadar işlem devam eder.

Eğer havaya attığı taşı kapamaz veya yerden almak istediği taştan başka taşa dokunursa oynama hakkını arkadaşı kazanır. Oyun bu şekilde ikiler, üçler ve dörtler olarak devam eder. Oyunun son aşaması olan dedelerde taşlar yere atılır. Başparmak ve işaret parmağının arası açılarak bir kale görüntüsü verilmeye çalışılır. Oyuncu yerden bir tane uygun taşı eline alır.

Rakip oyuncu en son parmağın arasından geçecek taşı seçer. Bu taş diğer taşların parmaklar arasından geçirilmesine engel olacak taştır. Oyuncu eline aldığı taşı havaya atar. Havaya attığı esnada yerdeki taşı kaleden geçirmeye çalışır. Bunun için iki hakkı vardır. Birinci seferde taşı düzeltir. İkinci seferde taşı parmakları arasından geçirir. Eğer bu esnada taşı başka bir taşa çarptırır veya havaya attığı taşı kapamazsa hakkını rakip oyuncuya verir. Tüm bunlardan sonra oyunun final bölümüne geçilir. Taşların tamamı avucunun içinde hafifçe yukarı doğru atılır ve avucun tersiyle taşlar tutulmaya çalışılır. Avucunun tersinde en çok taş kalan oyuncu oyunu kazanır.

5(13)

Körebe : Göz bağlama oyunu da denir. Körebe gözleri bağlı olan ebenin öteki oyunculardan birini yakalaması, bazen de yakaladıktan sonra kimliğini söyleyebilmesine dayanır. Yakalanan oyuncu yeni ebe olur.

geleneksel-cocuk-oyunlari-kucukcekmece-de-yasatiliyor

Yağ Satarım Bal Satarım: Ne kadar çok oyuncu olursa o kadar zevkli olan bir oyundur. Bir ebe vardır ve diğerleri çember oluşturup yere çökerler. Ebe elinde bir mendille, “Yağ satarım, bal satarım. Ustam ölmüş ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır. Satsam on beş liradır. Zambak zambak dön arkanı sıkı sıkı bak” diyerek çemberin etraflarında dolaşır. Sonunda mendili birinin arkasına koyar ve koşmaya başlar mendili bıraktığı kişi kalkıp ebeyi kovalamaya başlar. Eğer ebe yakalanmadan onun yerine geçebilirse, diğer oyuncu ebe olur. Eğer yakalanırsa tekrar ebe olur.

maxresdefault

İsim Şehir Bitki: Grup oyunudur. Herkes eline kâğıt kalem alır. Kâğıtlara İsim-Bitki-Şehir-Hayvan-Ünlü-Ülke vs başlıklarını yazarlar. Oyunculardan biri içinden alfabeyi saymaya başlar. Diğerleri dur deyince hangi harfi söylerse o harfle başlayanları ellerindeki kâğıda yazarlar. İlk tamamlayan 10’a kadar saymaya başlar. 10 deyince herkes kalemleri bırakır. Her başlık 10 puan değerindedir. Aynı şeyleri yazanlar puanın yarısını alır. En çok puan toplayan oyunu kazanır.

Mendil Kapmaca: İki grup halinde oynanır. Ortaya bir mendil konur ve gruplar eşit uzaklıkta ikiye ayrılır. Orada, oyunu yöneten (ebe) kişinin işaretiyle gruplar, mendili öncelikle kapıp eşlerine getirmeye çalışırlar. Mendili kapan, eşlerine zamanında yetişemezse, diğer gruplar tarafından mendille sırtına vurulur ve karşı grubun adamı olur. Yenen grup, yenilen grubun sırtına binerek, önceden belirlenen yerde tur atar.

zotantik