Çaycuma Gezi Rehberi

Batı Karadeniz gerek doğası, gerek yeşilin bin bir tonuyla, gerekse de doğal güzellikleriyle her mevsim ziyaret edilesi bölgelerimizden birisi. Bu haberimizde Batı Karadeniz’in incisi kömür şehri Çaycuma’da sizler için gezilecek ve görülecek yerleri derledik.

ş

Çaycuma Kent Ormanları

Çaycuma’da hem Pehlivanlar Mahallesi hem de İstasyon Mahallesi’nde bulunan kent ormanlarını yeşille buluşmak, temiz havada piknik yapmak ve doğayla içe içe olma arayışındaysanız mutlaka ziyaret listesine ekleyin.

çayıır köyü

Çayır Mağarası

Çaycuma’ya bağlı Çayır Köyü mevkiinde bulunan Çayır Mağarası bir doğa harikasıdır.1300 metre uzunluğunda olan mağaranın bazı bölümlerini botla gezme imkânı vardır. Suyu Filyos (Tios) antik kentine kanalla aktarılmaktadır.

göl dağı

Göl Dağı

Çaycuma’ya bağlı Güdüllü Köyü’nde bulunan Göl Dağı oksijen deposu. Göl Dağı, yeşilliğiyle göz doyururken her mevsim cazip bir gezi noktası.

 

sazköy

Sazköy

Çaycuma’ya 22 km. uzaklıkta bulunan Sazköy, Filyos Vadisi içerisinde Filyos Irmağı’nın döküldüğü yerdedir. Sulak alan olması sebebi ile kumsalda ve sazlık alanlarında dört mevsim yüzlerce kuş türünü görmek mümkündür.

antik kent

Filyos Antik Kenti

Çaycuma’ya bağlı Filyos beldesindeki antik kent, Filyos Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü alanda kuruludur. Romalılar döneminde yapılan kale, harabe durumunda bir mabet (tapınak), amfi tiyatro ve büyük bir yapıya ait olduğu sanılan üç kemerli bir duvar, Çayır Mağarası’ndan çıkan suyu kente taşıyan su kemeri kalıntıları, günümüze kadar ulaşabilen kültürel değerlerdir. Bu tarihsel eserlerden kale ve amfiteatr 2001 yılında restore edilmeye başlanmış ve çalışmalar halen sürmektedir.