Antik Şehir Hasankeyf’ten Görüntüler

Renkli Kalemler Batman ekibi olarak okuyucularımız için Batman’ın en eski yerleşim yeri olan Hasankeyf’i ziyaret ettik.

Batman, Dicle Nehri’nin tüm ahengiyle usul usul aktığı bir medeniyetler şehridir. Bizler de bu muhteşem coğrafyayı sizlerle tanıştırmamak olmaz diye düşündük. Bu nedenle birçok medeniyete kucak açmış, onlara ev sahipliği yapmış, tarih kokan Hasankeyf’te tarihle buluşurken siz Renkli Kalemler okuyucularına da bu antik şehri tanıtmak istiyoruz.

Haber için Renkli Kalemler ekibi olarak Batman Öğrenim Birimimizden servise binip yola koyulduk. Batman’dan yarım saatlik uzaklıkta olan bu antik şehre serviste oyunlar oynayarak geldik. On bin yıl öncesinden günümüze gelen Hasankeyf’e vardığımızda iş makineleri ve kazı çalışmalarıyla karşılaştık.

b33f303f-5741-4a97-a7e0-272da0440c46

Hasankeyf’in üzerine baraj yapılacağı için devam eden kazı çalışmalarını üzülerek seyrettik. Baraj çalışmalarının başlaması nedeniyle birçok tarihi eserin yeni Hasankeyf’e taşındığını yerel ve ulusal basından takip ediyor ve biliyorduk. Tamamen baraj altında kalmadan son kez eski Hasankeyf’i ziyaret et-meye fırsatı da yakalamış olduk. Dicle Nehri’ne kurulmuş eski Hasankeyf bizi tüm misafirperverliğiyle karşıladı. Biz de kültür mirasımız olan Hasankeyf’i zevkle gezdik. Hasankeyf’in müthiş bir tarihi var. Bu antik kentte birçok farklı dil, din, ırk ve medeniyet yaşamış. Şehir kadar şehirde yaşayan insanlar da çok etkileyiciydi. Çok samimi, sevecen insanlarla karşılaştık. Hasankeyf’i dolaşmaya başladığımızda bizi ilk mağaralar karşıladı. Bu mağaralarda 1990 yılına kadar 10 aile yaşıyormuş. Hatta gezerken şu an bile mağaraları ev haline getirmeleri dikkatimizi çekti. Günümüz teknolojisinde bu mağaralarda yaşayan aileler olabileceği fikri bizi çok etkiledi.

7f33d6fa-3544-4efb-a0a7-d0aecf3ae748

Hasankeyf’i gezerken oranın vatandaşlarıyla, esnafıyla konuşma fırsatı da yakaladık. Hem oturup Hasankeyf’in tadına vardık hem de çayları-mızı yudumlarken esnaf bir abiyle sohbet ettik. Bize Hasankeyf hakkında bilgiler verdi. Hasankeyf’in köklü ailelerinden gelen Süleyman Abi buraya baraj yapılmasına üzüldüğünü belirterek birçok medeniyete kucak açmış bu köklü şehrin taşınmaması gerektiğine inandığını söyledi. Hasankeyf’in bir şehirden öte aşk olduğunu sevgiyle dile getirdi. Kentleşme ve medenileşme adı altında yapılan çalışmalar yüzünden tarihi şehrin sular altında kalacağına üzüldüğünü söyledi.

Hasankeyf sular altında kalacağı için bazı tarihi eserler yeni yerine taşınmıştı. Biz de taşınmış olan eserleri yeni yerinde görmeye gittik. Yeni ve eski Hasankeyf arasında çok mesafe yoktu. Yeni yerine taşınmış olan Zeynel Abidin Bey Türbesi, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Türbesi, Kale Kapısı önemli tarihi eserlerindendi. Halen taşınma işlemi devam etmekte. Bizim için eğlenceli geçen bu gezi havanın kararmasıyla bitmek zorunda kaldı. Renkli Kalemler ekibi olarak gezimizle ve fotoğraflarımızda sizlere Hasankeyf’i biraz da olsa yaşatmak istedik.