Beldiye Başkanından Çocuklara Kütüphane Sözü

beldiye-baskanindan-cocuklara-kutuphane-sozuRenkli Kalemler ekibi olarak, Eyyubiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’ye kısaca kendimizi tanıttıktan sonra röportajımıza başladık.

Eyyubiye için kaç projeniz var ve kaçı çocuklarla ilgili?

M.E: Eyyubiye için projelerimizi sayısal bir şekilde vermiyoruz. Çünkü ihtiyaçlara göre projeler geliştiriliyor. Ancak alan olarak söyleyebiliriz. Yaptığımız çalışmalarda gerek çocuklara gerekse gençlere yönelik sosyal alanlarla, sosyal donatılarla ve sosyal belediyecilikle ilgili yapılması gereken projelerimiz var. Bir de fiziki anlamda yapılması gerekenler var; park, yol,
kentsel dönüşüm gibi. Ama şunu söyleyebilirim ki Eyyubiye ilçesinde bir dağınıklık var ve yaşanabilir alanlar oluşturmak için ne kadar proje gerekliyse o kadar projemiz var.

Eyyubiye bölgesindeki çocuk işçiliği sorunuyla alakalı bir çalışmanız var mı?

M.E: Çocuk işçiliği hakikaten büyük bir sorun. Ülkemiz adına, Çocuk Dostu Şehirler projesi kapsamında yapılan programa biz de dahil olduk. Buradaki amacımız da çocukların çalıştırılmaması, rahatça çocukluklarını yaşamalarını sağlamak. Çocuklar eğitim öğretim döneminde sadece okulla ilgilensinler, gidip sağda solda çalışmasınlar, sokaklarda boş boş dolaşmasınlar diye bir projemiz var. Bunu önlemekle ilgili de bu tarz projelere ortak oluyoruz. İlçemiz gelir noktasında arzulanan yerde değil. Haliyle bazen bu tarz şeyler oluyor. Bunların engellenmesi adına sadece belediyelere değil diğer kurumlara da düşen görevler vardır. Çocuk işçiliğine kesinlikle karşıyız.

Küçükken ne olmayı düşünüyordunuz? Şu an hayalini kurduğunuz yerde misiniz?

M.E: Küçükken ne olacağımı emin olun bilmiyordum. Bizim fikir anlamındaki gelişimimiz belki fiziksel gelişimimizin gerisindeydi. Böyle bir durumumuz vardı o zamanlar ama şimdi bakıyorum ki sizin zihinsel gelişiminiz bedenlerinizin çok üzerinde. Dolayısıyla, şimdi siz ileriye dönük bir şeyler hedefliyorsunuz ama bizim o zaman tek derdimiz sınıfımızı iyi bir şekilde geçmekti. Bir sonraki sınıfa devam etmek, okulu bitirmek gibi bir derdimiz vardı. Sonra tabi kendimizi daha iyi tanıdıktan ve meslek sahibi olduktan sonra tabii ki amacımız ilçemizde bulunduğumuz makama uygun olarak en iyi şekilde hizmet etmek. Evet, bulunduğum yerde belediye başkanı olmaktan tabii ki mutluyum. Çünkü insanlara devletin imkanlarıyla hizmet götürüyorsunuz ama insanlar size “Allah razı olsun” diyor. Böyle de bir avantaj var. Cebinizden harcama yapmamanıza rağmen takdiri de siz topluyorsunuz. Onun için mutluyuz.

Eyyubiye bölgesinde kütüphane yetersizliğinden dolayı bazı sorunlar yaşıyoruz. Bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

M.E: Evet tabii ki var. Ben de kitap okumayı seviyorum, arabada da kitabım var. Bir sinema projemiz vardı, şimdi onun yanına kütüphane yapımını da dahil ettik. Böylece başka ilçeye gitme gereksinimi duymadan kütüphaneye gidebileceksiniz.
Kütüphane sözünü de aldıktan sonra röportajımıza son verdik. Başkanımıza tekrar çok teşekkür ediyoruz.

 

Renkli Kalemler Ekibi: Eylem Nur Samak, Merve Nur Toprak, Tayhanur Bülte, Firdevs Bozdaş, Asuman İrgün, Berivan Çakmak, Tuba Çakmak, Ömer Faruk Başdaş, Rojbin Çakır, Bilal Yılmaz