Bu sesler nereden geliyor?

bu-sesler-nereden-geliyor

Ritim Kulübü nedir? Nedir bu ritim? Bu aralar TEGV’de duyduğum etkinliklerden biri de buydu ve çok merak ediyordum.Ve nihayet bugün Ritim Kulübü’ne girip gazetemize haber yapmaya karar verdim.

İçeri girdiğimde aldıkları değil de kendi yaptıkları, ses çıkarabilen aletler olduğunu gördüm ve bunlarla müzik yaptıklarını öğrendim. Dikkatimi ilk çeken sandalye yerine yastıklara oturan arkadaşlarım oldu. Önlerinde rengarenk bardaklar vardı. Hemen bu ortamın fotoğraflarını çekmek istedim. Bu sırada bana ufak bir gösteri yaptılar. Bana yapılan bu özel gösteri sırasında çok mutlu oldum ve heyecanlandım.  Müzik gösterisinin yanı sıra bir de beden perküsyonu yaptılar. Bu da eller, bacaklar ve kolların kullanıldığı beden aracılığı ile çıkarılan seslerdi. Hiç duymadığım bu küçük gösteri esnasında şaşkınlığımı ve sevincimi saklayamadım. Çok güzel bir gösteriydi. Şimdi sizlerle bu kulüpteki  iki arkadaşım Ceren ve Yaşar Batın ile yaptığım röportajı paylaşmak istiyorum…

Ne zamandır TEGV’e geliyorsunuz?

Yaşar: 2 yıl oldu. Önceleri basketboldaydım, şimdi Ritim Kulübü’ndeyim. Ceren: 4 senedir TEGV’e geliyorum. Önceleri İyi Yaşam’daydım. Ritim çok eğlenceli olduğu için ve çoğu arkadaşım burada olduğu için Ritm Kulübü’ne katıldım.

Ritim Kulübü’nde neler yapıyorsunuz?

Cup game, çubuklarla ritim yapıyoruz. Çalgı daha çok.

Cup game nedir?

C: Cup game bardaklarla yaptığımız bir ritim çalışmasıdır. Y: Cup game ingilizcede bardak oyunu demektir. Ve de farklı türlerde yapılabiliyor. Döndürerek ya da döndürmeden karşılıklı yapılabiliyor.

İlk başladığınızdan bu yana neler değişti?

C: Aslında çok şey değişmedi ama eğlence biraz daha artıyor öğrenince. Y: Evet Ceren’in dediği gibi eğlence biraz daha artıyor ve el becerim daha çok artıyor.

Ne hissediyorsunuz?

Y: Heyecanlıyız. Kötü yapabiliriz veya iyi yapabiliriz. Ritim kulübünde kaç kişisiniz? C: Ritim kulübünde 18 kişiyiz.

Bardaklardan başka neleri çalıyorsunuz?

C: Çubukla beraber ritim yapıyoruz. Sonra zille çalgı yapıyoruz. Y: Torbalarla ve parmak zilleriyle.

Beden perküsyonu nedir?

Bedenimizle ses çıkarmaktır. Gösteride beden perküsyonuyla birlikte cup game de yapacağız.