Devrim Hâlâ Saat Gibi Çalışıyor

devrim-hala-saat-gibi-calisiyorDevrim otomobilini şu an sergilendiği Tülomsaş Müzesi’nde yakından inceledik.
Şimdiki otomobillere göre oldukça farklı. Sanki yaşayan bir tarih. Yarım asır önce yapılmış olmasına rağmen hala sapasağlam ve çalışır durumda.

 

 

“Türkler otomobil üretemez.’’ diyenlere inat kısa sürede yapımı tamamlanan Devrim otomobili yalnızca 4 adet üretilmiş. Aslında 50 yıl önce yapılan bu otomobil üretime geçseydi, şimdi belki de otomobil sektörünün devlerinden biri olurduk.

Ferrari, Jaguar, Porsche, Mercedes, Lamborghini gibi otomobiller neden Türkiye’de de üretilmesin? Bu otomobilin üretimine neden devam edilmediğini araştırdık. Yüksek Mühendis Salih Kaya Sağın’ın bu konudaki yazısını özetleyerek veriyoruz:

Türkiye’nin kendi otomobilini üretebileceği konusunda ilk fikir Cemal Gürsel’e aitmiş. Ordunun binek otomobil ihtiyacını karşılamak amacı da güden, ilk yerli ve seri üretim hedefiyle başlanan otomobil projesi; dönemin rakamlarıyla 1.400.000 TL ödenekle, 4,5 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlanmış.
Devrim otomobili dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’i Cumhuriyet bayramına götürerek hem tanıtımını hem ilk vazifesini gerçekleştirecekken, benzinin bitmesi nedeniyle sadece 200 metre gidebilmiş. Cemal Gürsel tarafından “Garp kafasıyla araba yaptık, şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk.” mizahi tabirine de konu olmuş.

Otomobilin yolda kalmasının sebebi ise trende oluşabilecek bir tehlikede zarar görmemeleri düşüncesiyle Eskişehir’den Ankara’ya taşınan devrim otomobillerine benzin konulmamasıymış.

O zaman Türkiye’de trenler kömürle çalıştığından lokomotiften sıçrayacak kıvılcımlar benzinin alev almasına neden olacağından benzin az konulmuş.

Otomobillerin ihtiyacı olan benzinin de Ankara’da konvoy yolunun üzerinde bulunan bir benzin istasyonundan alınmasına karar verilmiş. Ancak Cumhurbaşkanı’nın Meclis önünde beklediği haberi alınınca yakıt ikmaline fırsat olmadan hemen meclise gidilmiş.
Bu konvoyda biri bej, biri siyah renkli iki Devrim otomobili bulunuyormuş. Cumhurbaşkanı siyah renkli arabayı daha çok beğenmiş ona binmiş ama asıl diğer arabanın deposu dolu olduğu için, araba 200 metre sonra durmuş. Cumhurbaşkanı gezisini benzini olan bej arabayla sürdürüp Anıtkabir’e ve tören alanına gitmiş.

Bu olaydan sonra basın, bu olayı yanlış manşetlerle yalan haberlerle açıklamış. Manşetlerde “Devletin parasını boş yere gömdünüz”, “Araç 200 metre gitti durdu”, “Bu muydu araba?” gibi birçok karalayıcı haber yapılmış.

Pek çok otomobil firmasından önce başlanan bir girişim de böylece durdurulmuş. Şimdi bulunduğu yerde geçmişten geleceğe Türk mühendislerin azmi ve başarı göstergesi olarak korunuyor ve pek çok ziyaretçi topluyor.