Görmeden Geçmeyin!

Renkli Kalemler ekibi Kahramanmaraş’ın kültürel ve yöresel çarşısı olan Tarihi Maraş Çarşısı’nda küçük bir gezintiye çıktı. Tarihi Maraş Çarşısı’nda günümüze kadar gelmiş ancak unutulmaya yüz tutmuş meslekleri araştırıp işin üstatlarıyla söyleşi gerçekleştirdi.

IMG_1805Bakırcılık mesleğinin başlangıcı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Kahramanmaraş’ta yıllarca işlev görmüş ve günümüze kadar gelen bakırcılık mesleği, hâlâ hayatta kalan bir meslek olmakla beraber şehrin turizm ayağına da destek olmaktadır. Bakırcılık mesleğini hâlâ el işçiliği ile yapan ustaların azalması nedeniyle büyük önem taşıyan bu meslek, hem şehrin ekonomisi hem de yöresel değeri olarak önemli bir konumdadır.

Renkli Kalemler ekibi de 27 Nisan 2018 tarihinde Kahramanmaraş Tarihi Maraş Çarşısı’nda kültürümüzün bu önemli mesleklerini bizlere hatırlatmak amacıyla iş başına koyuldu. Renkli Kalemler bakırcılık mesleğinin üstatlarıyla işi yerinde ziyaret ederek söyleşi yaptı. İlk olarak bakırcı Mustafa Gümüşkaşık ile olan söyleşimizden bir bölüm:

Bu konuma nasıl geldiniz?

Mesleğe ilk olarak çıraklıkla başladım. 10 yıl çıraklık yaptıktan sonra işi kavramış oldum. 20 yıldan daha uzun zamandır da ustalık yaparak ve bugüne geldim.

IMG_1873

Mesleğinizin en zor bölümü nedir?

Mesleğimin en zor bölümü bakıra şekil vermek.

Bakır istenilen ürüne dönüştürülürken hangi aşamalardan geçiyor?

Saf bakır ilk önce fabrikadan bize geliyor. Levha halinde yaptığımız ürünler iki parça halindedir. Birinci parça yan, ikinci parça ise tabandır. Bakırın çeşitli aşamaları var ama bu aşamaları bizi bazen zorluyor.

Gümüşkaşık, son olarak bu mesleğin ciddi zorluklarının olduğunu, makine işçiliği olmadığı için tamamen el emeği ile yapıldığından özel olduğunu belirtti. Ancak gelişen teknoloji ile çok az sayıda bakırcının kaldığını da ifade etti.

kalay4-670x330

Kalaycılık ise çok eskiye dayanan bir meslektir. Renkli Kalemler ekibi de bu mesleğin zorluklarını kolaylıklarını kısaca öğrenmek için bu işin ustasını ziyaret etti.

Detayları uzun yıllardır bu mesleği yapan ve mesleğin önde gelen isimlerinden Mehmet Karaman’la bir söyleşi yaparak öğrendiler.

Mesleğiniz babadan kalan bir meslek midir?

Hayır. Mesleğime kendim başladım.

Bu konuma nasıl geldiniz?

3 yıl çıraklık yaptıktan sonra kalaycılığa başladım.

Mesleğinizi kaç yıldır yapıyorsunuz?

Mesleğimi 67 yıldır yapıyorum.