Güzel İzmir’im

İzmir’e gelip de belli yerlere uğramazsanız geziniz yarım kalmış gibi olur. Bu güzel şehre dair önemli bilgilere hep birlikte bir göz atalım.

Kemeraltiteleferik

 

 

 

 

 

İlk olarak Kemeraltı‘ndan bahsedelim. Kemeraltı çok büyük bir pazar yeridir. İstediğiniz her şeyi bu çadırda bulabilirsiniz. Aynı zamanda çarşıya girdiğinizde Şükrü Bey’in fincanda pişirilen özel kahvesini mutlaka deneyin. Kemeraltı’ndan çıktığınızda birkaç sokak geçip Saat Kulesi’ne gidebilirsiniz. Bu saate Konak’ın incisi diyebiliriz. Saat, yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışmıştır. İzmir’in sembollerinden birisi olan bu kulenin önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Teleferik ise görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Teleferikten yukarı çıkarken gördüğümüz manzara eşsizdir. Aynı zamanda yukarıda mangal yeri ve birçok kafe de bulabilirsiniz. Manzara karşısında güzel bir çay içebilirsiniz.

İzmir’i hiç görmemiş olanlar bile Kordon’un ününü kordonduymuşlardır. Şiir ve şarkılara konu olmuş olan İzmir’in ünlü Kordon’unu, günün her saatinde capcanlı olarak bulabilirsiniz. Yazın Kordon’daki insan sayısı çimenlerin sayısını bile geçebiliyor.

Kentin en ateşli taraftar gruplarından birinin merkezi olan Göztepe, Karşıyaka’nın tam karşısında, Konak ilçesi sınırlarında yer alıyor. Göztepe’de hareketlilik hiç bitmiyor. Göztepe aynı zamanda gençlerin ilgi odağı ve buluşma noktası olarak da geçiyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın eseri Bostanlı İskele’den Ma-vişehir’e uzanan sahil hattı boyunca yeşil alanlar, basketbol ve tenis sahaları, spor alet-leri, kaykay sahaları ve sosyal donatı alanlarıyla Bostanlı Rekreasyon Alanı bulunuyor. Halkın buluştuğu bu merkeze mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Biz kafa dinlemek istediğimizde sakin ama bir yandan da hareketli yerleri tercih ediyoruz. Öyle bomboş sokaklar, aşırı dinginlik bizim pilleri dolduracağına emer bitirir. Eğer siz de bizim gibiyseniz, Şirince’nin oya gibi tarihi dokusu, trafiğe kapalı sokakları, tezgah başında dikiş nakış satan dükkânlarını görebilirsiniz.

Ben sizlere gezilmesi gereken yerlerin bir kısmını tanıttım. Ama İzmir’de bunlar gibi milyonlarca gezilecek yer var. Artık diğer yerleri öğrenmek de size kalmış.

Şimdi ise sizlere İzmir’in yemeklerinden bahsedeceğim.

Boyoz 1492’de Türkiye’ye yerleşen Sefaradlar tarafından Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmıştır. Boyoz, İzmir vatandaşları tarafından tam bir ilgi odağı olmuştur. Her sabah mutlaka yenilen bir hamur işi haline gelmiştir.

Bomba, mutlaka tadılması gereken on özel yiyecek listemizde yerini şimdiden aldı. Bomba, içi çikolata ile kaplı bir tatlı türüdür. Bir akşam dışarıda yürüyorsanız ve canınız tatlı çekerse bir bomba alın ve tadını çıkartın.

Son olarak size İzmir de değişik söylenen bazı kelimeleri yazacağım.

  • Simit: Gevrek
  • Domates: Domat
  • Çekirdek: Çiğdem
  • Mısır: Darı
  • İncir: Yemiş
  • Çamaşır suyu: Klorak
  • Mandalina: Mandalin
Kaynak: www.gezgintech.com