Güzel Şehrimiz Kocaeli

Renkli Kalemler gazetecisi olarak, Kocaeli’nin gezilecek görülecek
yerlerini sizler için araştırdım.

k izmir saatİzmit Saat Kulesi
Bu kulenin Osmanlı padişahı tarafından yapıldığı düşünülse de bu bilgi yanlıştır. Kocaeli/İzmit ilçesinde bulunan kule 1902 yılında 2. Abdulhamit’in tahta çıkmasının 25.yılında İzmit Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. İzmit Mutasarrafı Musa Kazım Bey tarafından inşa ettirilmiş olup, Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşları kullanılarak yapılmıştır.

Derince Harikalar Sahiliharikalarsahili05
30. 000 metrekarelik bir alanı kapsayan Harikalar Sahili çeşitli masal kahramanlarından esinlenerek yapılmış tesislerden oluşmaktadır. Çocuklarla birlikte gelinebilecek en ideal noktalar arasında hoş vakit geçirebileceğimiz sahilde; mantar, Nuh’un gemisi, yel değirmeni ve korsan gemisi konseptinde yapılmış olan restoran ve kafeteryalarda yemekler yiyip bir şeyler içerken deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bu sırada da çocuklar ise
hayallerindeki masal kahramanları ve oyun alanlarında eğlenceli vakit geçirebilirler.

k kapancaKapanca Sokak
Kapanca Sokak; kentsel sit alanı içinde kalan, yolun her iki tarafından sivil mimarlık örneği yapılardan oluşan bir sokak olup, içerisinde bir tane çesme, bir tane sarnıç ve bir tane de okul bulunmaktadır. Sokaktaki birçok ev restore çalışmaları devam etmektedir. Eski tarihsel dokuyu muhafaza eden sokaktır. Kocaeli’ndeki sivil mimari örneklerinin en önemlileri Kapanca Sokak ve çevresindedir. 19. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenen bu evlerden 18 tanesi koruma altına alınmıştır.
Yuvacık Barajık yuvacık
Yuvacık Barajı iki büyük derenin birleştiği vadide, Yuvacık Beldesi yakınlarında inşa edilmiştir. Baraj yapımı öncesi derelerin kenarlarındaki alabalık çiftlikleri ve doğal ortamları ilgi çekerken, daha sonra baraj gölünün çevresiyle oluşturduğu güzellikler görülmeye değer hale gelmiştir. Körfez ve İzmit manzarası eşliğinde çıkmaya başlayacağınız tepelerden birkaç köy geçtikten sonra Yuvacık’tan yürüyerek 1 saat mesafedeki Aytepe Köyü’ne ulaşılmaktadır.

k kartepeKartepe Kayak Merkezi
Zirvesi deniz seviyesinden 1608 metre yükseklikte olan bölge meteorolojik verilere göre, kış aylarında kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak bölgeye yoğun yağış getiren karayel rüzgârı, Marmara bölgesinde ilk olarak karşılaştığı Samanlı Dağı’nın en yüksek tepesine (KARTEPE) yoğun kar yağışı bırakmaktadır. Kasım ortalarında başlayan kar, nisan sonuna kadar ortalama 1,5-3 metreyi bulmaktadır. Yaklaşık 1250 metrede kurulu tesisleri 42 kilometrelik pist alanı ile Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerinden olan ve Kartepe Kış Sporları Merkezi’nde, 14 adet doğal pist, 3 adet telesiyej ve 2 adet T bar (teleski) bulunmaktadır.

Çınarlıdere Mesire Alanık çınarlıdere
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Derince Çınarlıdere Mesire alanı, çınar ve meyve ağaçları, ortasından geçen deresi ve kuş cıvıltıları ile adeta gizli bir cenneti andırıyor. Vatandaşlara doğa ile iç içe temiz ortamda piknik yapmaya davet eden Çınarlıdere Mesire alanı, 350 bin metre kare alanı ile şimdiden Kocaelililerin uğrak mekânı haline gelmeye aday. Büyükşehir Belediyesi vatandaşların temiz ortamda hoşça vakit geçirmelerini sağlamak amacı ile kentin birçok noktasına dinlence alanları yapıyor.
Seka Parkk seka
Seka Park, İzmit şehir merkezinde sahile sıfır bir alanda, Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olan eski Seka Kâğıt Fabrikası arazisindedir. Dünya’nın en büyük kent parklarından biridir. Toplam 580 dönümlük Seka arazisi üzerinde kağıt müzesi, kent müzesi, deniz kıyısında , plaj, dinlenme sahaları, ışık kuleleri, balıkçı restoranları, iskeleler, gözetleme kulesi, spor salonları gibi bir çok tesis oluşturulmuş.