Mecidiye Kasrı

IMG_5340 (Medium)

Beykoz’umuzun önemli saraylarından biri olan Mecidiye Kasrı’nda rehber eşliğinde gezip gördüklerimizi size anlatmak istiyorum.

Osmanlı devrinden kalan ve Dolmabahçe ile Beylerbeyi Saraylarından önce yaptırılan Beykoz Mecidiye Kasrı, İstanbul’un eski saraylarındandır. Beykoz Mecidiye Kasrı Sultan Abdülmecit için Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından 1845 yılında yaptırılmaya başlanmıştır. Ancak paşanın vefatı nedeniyle 1854 yılında oğlu Said Paşa tarafından tamamlanıp padişaha hediye edilmiştir. Kasır birçok paşa, devlet erkânı ve elçi ağırlamıştır.

Beykoz Mecidiye Kasrı içerisinde ve bahçesinde memurlar, hademeler için odalar, mutfak, dağ hamamı ve karşısında küçük köşk, su deposu, limonluk, kümes, güvercinlik gibi servis ve yaşam birimleri bulunur. Bu yapıların tümü bugüne ulaşmamış olsalar da inşa edildiklerini arşivlerden görmekteyiz. Kasrın yeri kentin dışında, çok havadar bir noktada olduğu için kamu hizmetine verilmiş ve uzun yıllar da bu amaçla kullanılmıştır.

Kasır, önceleri yetimler yurdu olarak kullanılsa da, 1920’li yıllarda trahomlu göz hastalığı tedavi hastanesi, 1953’te prevantoryum ve 1963 senesinde de Beykoz çocuk hastanesine dönüştürülmüştür.1997 yılında da TBMM Milli Saraylara bağlanarak koruma altına alınmış, uzun ve zahmetli bir yenileme süreci sonrasında müze olarak halkın hizmetine açılmıştır.