Tek Heceli Kulp

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi ve coğrafi yapısıyla bölgede önemli bir yerleşim yeri olan Diyarbakır’ın en uzak ilçesi Kulp’un geçmişini günümüze taşıdık.

Çok eski bir ilçe merkezidir. 1540 tarihli kayıt defterinde Kulp’u Diyarbekir eyaletine bağlı 11 ocaktan biri olarak görmekteyiz. 1297 yılında Lice sancağına bağlı bir bucakken aynı yıl ilçe haline gelmiştir. Eski adı Pasur’du. “Pa” baş anlamındaydı. Pasur’un anlamı da Başkale olarak anlaşılıyor. Kulp adı ise rivayetlere göre vaktiyle Kafrom Kalesi’nde oturup, bölgeye egemen olan “KULPO” isimli bir derebeyinden alır ismini. Tarihin ilk çağlarında bu bölgeye Sümerler yerleşmiş, daha sonra bir süre de Eti Uygarlığı egemen olmuştur. Ardından Konuklar ve Kimriler yerleşmişlerdir. Asurluların egemenliği M.Ö. 606’da son bulunca, bölge önce Medlerin, sonra Perslerin eline geçmiştir. M.S. 226’da Romalıların, eline geçmiş; 637 yılında ise Halid bin Velid tarafından fethedilmiştir. Bir süre Cizre’ye, sonra Diyarbakır’a ve Silvan’a bağlanmış; Şeyhoğulları, Büveyhoğulları, Mervanoğulları’nın eline geçmiş, 1515 yılında ise Osmanlılar tarafından fethedilmiştir. Kulp ilçesinin bağlı bulunduğu Diyarbakır merkez ilçesine olan uzaklığı 127 km olup yılın her mevsiminde ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Coğrafi Yapı
İlçe ekonomisi coğrafyanın tarıma elverişli olmamasından ötürü hayvancılığa, arıcılığa, ipek böcekçiliğine dayalıdır. Kulp halkı gezi, piknik, balık avcılığı gibi pek çok amaçla oldukça sık bir şekilde Kulp Çayı’na ve Şakirhan Çayı’na uğrar. Bölgenin dağlık olması büyükbaş hayvancılığı tetiklemiştir. Ayrıca ilçede dut ağaçlarının yoğun olarak bulunması sadece dut yaprağı ile beslenebilen ipek böceklerinin yetişmesini ve ipek böcekçiliği yapılmasını sağlamıştır. Ceviz, küçük tatlı soğan, yerli elma, armut ve bol miktarda üzüm de ilçede yetişmektedir.

Yüzölçümü: 1.601 m²
Nüfus:
5.723 (2017 yılı)
Rakım:
1050 m
Diyarbakır’a uzaklığı: 127 km. İdari yapı olarak 5 merkez mahalle, 52 de kırsal mahalleden oluşmaktadır.

KULP WhatsApp Image 2019-01-04 at 17.35.12

Kaynak:pasurlife.com