Urfa’nın Sıra Geceleri

urfanin-sira-geceleriiMerhaba, bugün size sıra gecelerimizi anlatacağız. Merhaba diye konuya girdik çünkü sıra gecesinde öğrendik ki odaya girdiğinizde “merhaba” derseniz, içerde 50 kişi de olsa size tek tek “merhaba” dermiş ve sizin de karşılık vermenizi beklermiş. Aslında uğraştırıcı olsa da zevkli bir şey.

 

Sıra gecesini de bildiğimiz kadarıyla anlatmaya çalışalım sizlere.

Eskiden ahalinin toplanıp sazlı sözlü eğlendiği, şehir meselelerinin konuşulduğu gecelere denirmiş. Gece meclisi gibi bir şey yani. Hem eğlenirler hem de önemli konuları konuşurlarmış. Biz de katılmaya ve size birebir anlatmaya karar verdik. Ama biz sıra gecesine tarihi bir konağa ya da ayarlanmış bir yere gitmedik. Esnafların kendi aralarında toplanarak yaptıkları sıra gecesine gittik. Şarkılar, türküler bildiğiniz gibiydi. Halaylar çekildi, çok eğlendik.
Gecenin daha başlamadığını anlamamız geç olmadı. Koskoca adamlar başladılar oyun oynamaya. Biz de onlara katıldık. İlk oyun Yüzük Bulma oyunu. Fincanın altına saklanmış yüzüğü bulmanız gerekiyor. Daha sonra Yattı Kalktı oyununu oynadık. Bilgisayar ya da telefon olmadan oyun oynamak çok güzeldi. Eskiden hep böyleymiş, ne güzel.

Sonra da sohbete başladılar. Büyüklerin konuşmalarını dinlemek de çok güzeldi. Sıra gecelerini hâlâ eski zamanlarda olduğu gibi yapıyor olmaları bize çok ilginç geldi. Bu gecelerde mutlaka oyunlar oynanıyor, kadayıf ve en acısından çiğ köfte de hiç eksik olmuyor.
Size de Urfa’ya geldiğinizde mutlaka bir sıra gecesine gitmenizi tavsiye ederiz.

ASUMAN İRGÜN
FİRDEVS BOZDAŞ