Van güzel, kahvaltı Van’da güzel

van-guzel-kahvalti-vanda-guzelBugünkü röportajımızda Van kahvaltısı üzerine keyifli bir sohbet yaptık.

29 Nisan Salı günü yaptığımız röportajda Van İskele caddesinde bulunan Vatso binasının altında güzel, modern hayatın ve yöreselliğin harmanlandığı Yusuf Konak’ın sahibi olduğu Bak Hele Bak Kahvaltı Salonu’na konuk olduk.

Renkli Kalemler ekibi olarak Van kahvaltısının önemini ve tarihini en iyi bilen kişilerden biri olan Yusuf Konak’tan bizzat öğrendik. Kendisine sorular sorarak sohbet havasında bilgi aldık. Kendisine has bir üslubu ve tarzı olan Yusuf amcanın fıkraları ve bilmeceleri oldukça keyifli ve eğlenceliydi.

Şimdi Van kahvaltısının tarihi ve önemi hakkındaki sorularımızı ve cevaplarımızı sizlerle paylaşalım…

van-guzel-kahvalti-vanda-guzel2 1 Haziran’da yapılacak etkinlikle GUINNES Rekorlar Kitabı’na girmek için nasıl bir çalışmanız var?

Van için önemi büyük ve anlamlı olan bu günde yaklaşık olarak 30.000 kişinin katılacağı bir kahvaltı düzenlenecektir. Amacımız Van’ı dünya çapında bir marka haline getirmektir.
Bu sayede Van kahvaltısının patentini almak ve GUINNES Rekorlar Kitabı’na adımızı yazdırmak.

Van kahvaltısının tarihi geçmişi var mıdır?

Van’ın tarihi boyunca çevre iller ve köylerden gelen tüccarlar sabah namazıyla erkenden yola çıkarak Van’a ulaşırlardı. Van’a ulaştıklarında aç olan yolcular öğle yemeğinden önce kahvaltılık bir şeyler yeme ihtiyacı duyarlardı. Bu ihtiyaç kahvaltı kültürünün gelişmesini ve Van’ın merkezinde çeşitli kahvaltı salonlarının oluşmasını sağlamıştır. Kahvaltı sektörü geliştikçe kahvaltı severler de bu lezzetli ve yöresel tatları takip etmeye başlamıştır.

Van kahvaltısını özel kılan lezzetler nelerdir?

Van kahvaltısının olmazsa olmazı ve en önemli lezzeti Otlu Peynirdir.

van-guzel-kahvalti-vanda-guzel3Otlu Peynirin bu kadar özel olmasının nedeni nedir?

İlkbahar’da Van’da kadınlar rengârenk kıyafetleriyle dağlara çıkar ve otlu peynirde kullanılacak taze otları toplarlar. Otların hepsi dağda doğal ortamda yetişir. Hiçbir ot tarımsal olarak üretilmemektedir. İhtiyaç da yoktur üretmeye çünkü Van dağları biraz kar ve yağmur aldı mı bereketini ot olarak sunar. Lezzetli dağ kekikleriyle beslenen yayla hayvanlarının sütünden yapılan peynire katılan otlar doyumsuz bir lezzet olarak sunulur.

Kahvaltımızda başka neler vardır?

Van cacığı, kaymak, mutuğa, gavut ve vazgeçilmez olan kara kovan balıdır. Bunlar sadece bu yöreye ait olan lezzetlerdir.